jak nastavit cíle, smart cíle, novoroční předsevzetí

Jak si správně nastavit cíle pro rok 2020

Vítám vás v novém roce a doufám, že jste si užili krásné svátky s vašimi nejbližšími. Zároveň věřím, že jste se už těšili na tento rok a co všechno vám přinese. Asi mi dáte za pravdu, že kolem Nového roku je prostě taková zvláštní, inspirativní energie. Děláme si plány, přejeme si a sníme. Já tohle období plánování miluju a každý rok to mám jako rituál. Zároveň se ohlédnu za předešlými předsevzetími a rekapituluju celý rok. Neustále o něčem sním, ale jenom snít nestačí. Můžete mít sebelepší sen, ale bez patřičných kroků se k jeho splnění nikdy nedoberete. Proto se s vámi chci podělit o strategie, které mi pomáhají nastavit si cíle správně.

Možná si totiž opakovaně dáváte předsevzetí, která nikdy dlouho nevydří. Možná jste to úplně vzdali, možná to totiž nebyly cíle, ale právě jenom zbožná přání. Ta se snadno vytvoří, ale stejně tak snadno opustí. Všichni máme sny. Všichni po něčem toužíme. Zhubnout, začít cvičit, někam vycestovat, najít partnera, založit firmu nebo se zbavit dluhu. Když nemáte cíle, váš život se neposouvá tím správným směrem. Stejné je to i s jednotlivými dny. Když nemáte jasný plán, co chcete daný den nebo týden udělat, tak jen tak proplouváte životem a dny plnyou. Cíle nám pomáhají zůstat na té naší vysněné cestě.

Já věřím, že smyslem našeho bytí je posouvat se k nejlepší verzi nás samotných.

A to je dlouhodobý cíl, protože to se nestane za měsíc a ani za rok. Je to cesta. Stejně tak jako spousta dalších velkých plánů, jako být zdravý a šťastný. Proto není divu, že když si dáme takovéto předsevzetí, děláme si pak na konci roku křížek a divíme se, proč se to nestalo. Co to totiž konkrétně znamená? Co konkrétně pro vás? Co doopravdy chcete?

Co je to cíl?

Nejdřív trochu teorie. Cíl je konečný výsledek. Proto je logické, že se nezjeví jen tak z ničeho nic, ale musí k němu vést kroky. Je to jako když hrajete šipky. Nelze trefit bod, na který nemíříte. Cíl je sen, který má plán a časový rámec. K cíli se dopracováváme skrze priority. Aktivity jsou kroky, které k němu vedou. Zmatení nastává ve chvíli, kdy si zaměňujeme aktivity s cíly. Aktivity se mohou v průběhu života měnit. Cíl je prostě víc, než si jen něco odškrtat. Pokud to není třeba to, že se chcete potápět se žraloky. To může být dost jednorázová záležitost.

Neberte cíle na lehkou váhu. Jsou důležité, protože jsou nástrojem k životu podle vašich představ. Kam směřujete energii, tam to kvete. Proto se vyplatí do jejich tvoření investovat čas a něco o jejich nastavování vědět.

Než ale začnete vymýšlet a plánovat, položte si ještě pár otázek.

Co se vám loni podařilo? Podařilo se vám třeba vystoupit z komfortní zóny? Kdy, kolikrát a co vám to přineslo?

Dařilo se vám být v přítomnosti? Jak často? Pokud ne, tak proč?

Co už letos nechcete dělat? 

Co vás naopak loni nejvíc bavilo? 

Co jste se naučili? 

Za co jste nejvíc vděční?

Cíl můžete mít jeden, ale klidně deset. To je na vás. Jen pozor, ať na sebe příliš netlačíte. Statisticky skončí 80% předsevzetí už v únoru. A pokud jsou opakovaně nesplnitelná, jdete do nich příště s úzkostí anebo vůbec.

jak nastavit cíle, smart cíle, novoroční předsevzetí

Jak si správně nastavit cíle?

Zavřete si na chvíli oči a představte si celý rok, který je před vámi. Jak chcete, aby vypadal? Jak se chcete cítit? Jaké chcete mít vztahy? S dětmi, s partnerem, s kamarády. Jak by měla vypadat vaše práce. Chcete někam cestovat? Ať už si dáte jakýkoliv cíl, musí vycházet od srdce. Co chcete vy. Ne, co byste měli nebo někdo říkal, že by se mělo. I já jsem si dřív dávala cíle, do kterých se mi ve skutečnosti vlastně vůbec nechtělo, například že vytřídím skříně. Jak myslíte, že to dopadlo? Několik let po sobě jsem to přepisovala z jednoho seznamu do druhého.

Dejte si takový cíl, kvůli kterému budete chtít ráno vyskočit z postele. Něco, co vás bude inspirovat. Důležité je vědět, proč to děláte. Chcete zhubnout? Proč? Protože chcete zvýšit sebevědomí anebo být fit a běhat s dětmi po zahradě? Čím konkrétnější budete, tím líp. Dejte každému cíli časový rámec a přesné kroky, které k němu povedou. Kdy, kde, s kým, jak.

Možná jste už slyšeli o metodě SMART a SMARTER, používané v projektovém řízení právě na stanovení cílů. Jednotlivá písmena v překladu znamenají konkrétní, měřitelný, dosažitelný, realistický, časově ohraničený, hodnotitelný a opakovaně hodnotitelný. A přesně takový má být cíl.

Musí to být něco, nad čím máte kontrolu a dokážete výsledek ovlivnit. Kontrolu máte jen nad tím, co je uvnitř vás. Vaše myšlenky, pocity, činy a výsledky. Nechtějte nikoho měnit. Nedávejte si cíle typu aby mě šéf ocenil nebo manžel víc poslouchal. Změnit můžete jen sami sebe. A věřte, že nad sebou máte daleko větší kontrolu, než si myslíte. Proto se neschovávejte v komfortní zóně ani ze sebe zbytečně nedělejte oběť.

Začněte prioritami. Co je pro vás nejdůležitější, ale nezapomínejte na to, že všechno se vším souvisí. Například zdraví znamená dobře jíst, ale taky chodit včas spát, hýbat se, být na čerstvém vzduchu, nezapomínat na přátele, koníčky, užívat si života, nestresovat se a tak dál. Někdy zlepšení jedné oblasti života zlepší všechny ostatní, ale i naopak.

Až si budete cíle sepisovat, protože co je psáno, to je dáno, buďte maximálně konkrétní a vyvarujete se slov jako lepší a spokojenější. Napříkad místo cíle typu budu doma víc vařit, napište každý týden si udělám plán toho, co budeme jíst a každou neděli si připravím jídlo do krabiček.

Věda říká, že vytvořit návyk trvá 21 dní. Jinde zase uvádí, že potřebujete 66 dní. Já myslím, že to je velmi individuální a záleží o jaký návyk se jedná. Základem je dělat něco automaticky. Vybudovat rutinu. Je strašně důležité dělat mini krůčky a nepodceňovat tento proces. Lidem většinou předsevzetí nevydrží, když se do toho pustí po hlavě a chtějí všechno hned. Rovnou zaplatí fitko na rok, nakoupí si outfity i trenéra, domů odšťavňovač a není divu, že se to pak nikam neposouvá, protože neví co dřív. Daleko rozumnější je začít zařazovat jednu malinkou změnu týdně a postupně si přidávat, až když to dělám na autopilota. Buďte konzistentní.

Nakonec cíle si můžete přece nastavovat po celý rok a postupně je přidávat, měnit i rušit, když to tak budete chtít. Hlavně vás tohle celé plánování musí bavit a nabíjet pozitivní energií.

Cíle si průběžně vyhodnocujte a hlavně si je připomínejte a to nejlépe ráno i večer. Napište si je na jeden kus papíru, dejte třeba do nočního stolku, do skříňky, někam, kde na ně nezapomenete. Udělejte si z nich takovou nástěnku snů a přání. Myslím, že nejdůležitější je cítit se dobře, ať už se pustíte do čekoholiv. Proto mám na závěr pár otázek, které vás navedou k celkové životní spokojenosti.

Jak se chcete tento rok cítit? Plní energie, přítomně, milovaně, organizovaně…?

Jaké chcete mít vztahy s dětmi, partnery a přáteli? Chcete být víc přítomni, volat rodičům jednou týdně, večeřet určité dny s manželem…?

Jakým koníčkům se chcete věnovat? Já chci začít hrát golf.

Co už nechcete dělat? Například říkat ano ještě předtím, než se kouknete do diáře.

Čeho chcete dosáhnout v práci?

Co pro sebe uděláte v oblasti zdraví a wellness?  Plánujete na Maratón? Chcete se konečně v józe postavit na hlavu?

Na co chcete víc času? 

Co chcete dělat jinak? 

Čeho byste chtěli v tomto roce víc? 

Nebojte se nastavit si ambiciózní cíle, protože život máte jen jeden. Když ne teď, tak kdy? Žádný cíl není špatný, příliš velký ani příliš malý. Ať už si sepíšete cokoliv, bude to skvělý plán a rozhodně ten správný krok k tomu, aby se věci daly do pohybu. A pokud na to plánování nechcete být sami, moc ráda vám s tím pomůžu osobně. Stačí napsat zprávu.

Moc děkuji za vaši podporu v minulém roce i trpělivost. Budu ráda, když mi dáte vědět, jak jste na tom s vašimi plány a zda se vám daří plnit si předsevzetí.

Mějte se krásně a brzy zase na počtenou.

Vaše Žanet

 

2 thoughts on “Jak si správně nastavit cíle pro rok 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *