podpora imunity, zeleninová pánev s quinoou, jak posílit imunitu, recept na quinou, kadeřávek, imunita

Zeleninová pánev s quinoou na podporu imunity

Stává se vám, že si něco tak oblíbíte, že to pak vaříte stále dokola? Tahle super zeleninová pánev s quinoou, díky které navíc posílíte imunitu, nás už delší dobu ne a ne omrzet. Recept je velmi jednoduchý, dá se různě obměňovat, takže v podstatě ani nejíte to stejné jídlo a hlavně skvěle chutná. Co je na něm ale úplně nejlepší, že je plné zdravých věcí, které podporují imunitu. Tak se na jednotlivé ingredience pojďme podívat zblízka. Recept vás samozřejmě čeká taky.

Základ této zeleninové pánve tvoří quinoa, ale můžete použít i rýži, bulgur nebo pohanku. Nicméně quinoa, neboli merlík čilský, patří mezi superpotraviny. Je to bezlepková pseudoobilovina, která vám dodá maximum energie. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, což ji činí komplexní bílkovinou a to se v rostlinné stravě zase tak často nevidí. Je dobře stravitelná, podporuje ledviny, srdce a plíce. Konzumuje se již 8.000 let a staří Inkové ji považovali za matku zrn. Dodávala válečníkům sílu. Důležité je zmínit, že obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Vysoký podíl vitamínu B, železa, zinku, draslíku, vápníku a vitamín E. Obzvlášť zinek je potřeba na podporu imunitního systému, protože chrání před bakteriemi a viry a pomáhá při vstřebávání makroživin. Zinek najdete i v luštěninách, oříšcích nebo některých mořských plodech.

Věřím, že se quinoa u vás v kuchyni zabydlí. Využítí má opravdu široké. Nedávno jsem měla na Instagramu recept na jahodové muffiny s quinoou. Můžete ji dát do salátů, snídaňových kaší, přidávala jsem ji už i do granoly.

Kokosový olej je mnohými odmítán, protože obsahuje nasycené tuky, ale řada odborníků jej naopak opěvuje. Já se přikláním k tomu, že pokud se jedná o nerafinovanou formu, lze ho považovat za superpotravinu. Je obzvláště bohatý na mastnou kyselinu laurovou, která pomáhá v boji proti bakteriím a dalším patogenům. Podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě. Dokáže odolávát vysokým teplotám a proto je vhodný na smažení. Palačinky si bez něj neumím představit.

Japonské houby Shiitake obsahují velké množství bílkovin, zinku, draslíku, vitamíny skupiny B a vysoké množství vitamínu D. Zvyšují imunitní systém a mají protirakovinné účinky. Dokáží na sebe vázat těžké kovy. Shiitake také na rozdíl od jiných hub obsahují vyšší podíl bílkovin. Mají masitější chuť.

Kadeřávek, růžičkovou kapustu nebo brokolici nemusím zase tak moc představovat, ale za zmínku rozhodně stojí fakt, že zelenina obecně má příznivý účinek na imunitu, chrání před volnými radikály a posiluje srdce a plíce. Zelená nám asociuje jaro, nový začátek, energii. V Tradiční čínské medicíně je zelená spojená s játry, emoční stabilitou a kreativitou. Zelenina by měla tvořit polovinu každého našeho talíře. Není pochyb o tom, že obsahuje všemožně prospěšné vitamíny a minerály, ale důležitý je například vitamín K nezbytný pro buněčný růst, dále kyselina listová, ale třeba i céčko, které obsahuje ve vysokém množství brokolice. Vitamín C je důležitý antioxidant, který chrání tělo proti patogenům.

V neposlední řadě bych ráda zmínila i koření, které v receptu používám. Protože bylinky a koření umí také dobře podpořit imunitu. Kurkuma například snižuje riziko srdečních onemocnění, je protizánětlivá a díky v ní obsaženém kurkuminu také pomáhá v boji s Alzheimerem, protože zlepšuje celkově paměť. Některé studie poukazují i na to, že lze využít v souvislosti s léčbou některých druhů rakoviny.

Recept na zeleninovou pánev s quinoou

Quinou mám většinou uvařenou předem. Je dobré ji důkladně propláchnout vodou, než ji budete vařit, abyste předešli nahořklé chuti. Tu může způsobit saponin, který se přirozeně vyskytuje v rostlinách. Quinou už sice kupujete vypranou, ale je dobré ji ještě jednou propláchnout.

Příprava quinoy

Na 1 hrnek quinoy dávám 2 hrnky vody. Přivedu k varu, chvíli vařím a poté stáhnu plamen a nechám jen probublávat 10-15 minut. Quinoa je správně hotová poloměkká a jemně křupavá uprostřed. Kolem zrnka se uvolní bílé klíčky. Přebytečnou vodu můžete slít. Quinou vždy vařím s mořskou řasou Kombu. Nasákne tak všechny živiny řasy a nijak to nemění její chuť. Řasu potom vyndám. Pokud byste chtěli řasy do jídla přidat, doporučuji Arame. Zjistla jsem, že na každém obalu quinoy je trochu jiný návod, ale pokud ji vyloženě nepřevaříte, nemůžete ji uvařit zle.

Ingredience

  • Quinoa, případně bulgur, pohanka nebo rýže.
  • Zelená zelenina – brokolice, růžičková kapusta, kadeřávek, fazolové lusky (záleží podle vaší chuti).
  • Citronová tráva, kafrové listy, čerstvý koriandr
  • Kokosový olej
  • Thajské kari koření – používám již namíchanou směs z Delmartu. Obsahuje kurkumu, papriku, koriandr, římský kmín, pískavici, chilli papričky, bílý pepř, zázvor a cibuli. Pro nás 3 dávám maximálně jednu menší čajovou lžičku (sypu to tam od oka). Není to moc pálivé. Malý to jí, ale on je zvyklejší. Můžete si tak namíchat dle chuti vlastní směs.

Postup

Na kokosovém oleji nejprve prohřeji citronovou trávu a kafrové listy. Ty to krásně provoní. Postupně přidávám houby Shiitake, fazolové lusky, růžičkovou kapustu, brokolici nebo kadeřávek. Restuji dokud zelenina nezměkne (max. 10 minut). Potom vyndám citronovou trávu a kafrové listy a přidám thajské kari koření.

Na závěr přisypu uvařenou quinou a pořádnou hrst čerstvého koriandru, zamíchám a voilà. Výživné jídlo, které podpoří vaši imunitu, je na světě.

Nebojte se experimentovat. Místo Shiitake můžete použít i jiné houby, místo kadeřávku špenát, místo kokosového oleje olivový, ale to má potom jinou chuť.

Budu ráda, když tohle naše oblíbené jídlo vyzkoušíte a dáte mi vědět, jak vám chutnalo.

Opatrujte se a brzy zase na počtenou.

Vaše Žanet

 

One thought on “Zeleninová pánev s quinoou na podporu imunity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *