amarantová kaše s banánem a kokosem

Amarantová kaše s banánem a kokosem

Už je to pár měsíců, co jsem si poprvé koupila balíček amarantu a upřímně ani netušila, co z něho vyrobím. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o další superpotravinu, která mi doma zatím chyběla, tak jsem ho prostě vzala, že něco vymyslím. Je velice výživný a má vysoký obsah bílkovin, hořčíku i železa, což vítám, protože nejím maso. Je bezlepkový a vhodný i pro kojence. Po uvaření vypadá jako mikro quinoa, ale má oříškovou chuť, takže mě hned napadlo, že z něj udělám něco sladkého. 

amarantová kaše s banánem a kokosem

Amarant jsem uvařila podle návodu a vznikla z něj taková lepivá kaše. Při vaření se totiž uvolňuje škrob a ten následně gelovatí. Moc si ho neumím představit ve slané variantě, i když na internetu najdete spíš recepty na různé saláty a „rizota“. Já ho tedy připravuji jen na sladko. Zolinkovi tahle kaše moc chutná a vždycky si několikrát přidá. Tím, že je lehce stravitelná, ji dávám jako večerní kaši, ale základ si můžete udělat na ráno a pak jen přidat suroviny a servírovat ji i na snídani. Doba přípravy samotného základu trvá totiž zhruba 40 minut. Poprvé jsem ji vyráběla s jablečným džusem, ale poslední dobou ji dělám raději s rýžovým nebo jiným rostlinným mlékem. Fantazii se meze nekladou.

amarantová kaše s banánem a kokosem

Recept na amarantovou kaši

Ingredience

  • 1 hrníček amarantu (dávám malý kávový – velikost 89 ml)
  • 1 banán
  • 1 lžíce strouhaného kokosu
  • trocha rýžového nebo jiného mléka, případně džusu

Množství vyjde na 4 malé přesnídávkové skleničky, do kterých jsem ještě nakrájela extra banán.

Postup

  1. Uvařte amarant dle návodu na obalu. Propláchnutý amarant vařte v dvojnásobném množství vody. Přiveďte k varu a poté pozvolna vařte 30 minut a pak nechte ještě dalších 10 minut odstát. Občas promíchejte. Vznikne lepivá kaše.
  2. Kaši dejte do mixéru, přidejte nakrájený banán, strouhaný kokos a trochu mléka a rozmixujte. Mléko přidávejte dle chuťi, podle toho jak chcete mít kaši hustou.
  3. Nakonec vše ozdobte dle libosti. Kaše je sama o sobě dost sladká, takže se mi k ní nejvíc hodí ostružiny, borůvky nebo maliny.

amarantová kaše s banánem a kokosem

Budu ráda, když mi napíšete, jestli jste ji zkusili a jak vám chutnala. A ještě lepší bude, když mi dáte vědět, jaké kaše děláte dětem vy. Ráda se nechám inspirovat i já od vás.

Dobrou chuť.

Vaše Žanet

2 thoughts on “Amarantová kaše s banánem a kokosem

  1. Veronika

    Dnes jsem si dělala kaši k snídani a náramně jsem si pochutnala! 🙂 přidala jsem i trochu kakaa na obarvení. Určitě si ji zase uvařím 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *