domácí kakaová granola, zdravá granola, snídaně

Domácí kakaová granola

Domácí granolu peču poměrně často, přestože preferuji slané snídaně. Granola je totiž něco, co můžete jíst klidně celý den. Mám ji ráda jako svačinku nebo druhou snídani. Je strašně jednoduchá, jen je potřeba dávat pozor na pár věcí, aby se nepřipekla a nezhořkla. Jinak se na ní nedá nic pokazit. Namíchat si můžete co máte zrovna po ruce, ale největší benefit je ten, že když ji vyrobíte doma, bude rozhodně zdravější než ta kupovaná. Granola v obchodech obsahuje vysoké množství cukru, nežádoucích tuků a zbytečných ingrediencí, které mají zaručit trvanlivost. Doma máte všechno pod kontrolou a je jen na vás, jak moc si ji osladíte a čím dochutíte.

Na výrobu granoly je ideální mít něco sypkého a něco mokrého. Kombinací vykouzlíte křupavou dobrotu. Buď používám směs ovesných, špaldových, žitných a pšeničných vloček anebo si míchám ovesné s žitnými. Vločky jsou dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů i minerálů, obsahují například hořčík, železo a vápník. Pozor na jemné a instantní vločky! Ty se vyrábí jinou metodou, jsou opracovanější a tím pádem méně zasytí.

domácí kakaová granola, zdravá granola, snídaně

Na granolu používám kokosový olej. Hlavně pro jeho chuť a vůni. Dělávám i granolu s rozmačkaným banánem a Tahini pastou, oříškovými másly a všelijak experimentuju. Pokaždé přidám nějaké oříšky. Poslední dobou dávám vlašské, protože mám zásobu od kamarádky ze zahrádky. A pak co je doma. Dýňová, slunečnicová, konopná nebo chia semínka, sušené ovoce, rozinky, nejčastěji datle a kokosové lupínky. Ty je potřeba přidat až v závěru pečení, aby se nepřipekly. Olej míchám s javorovým sirupem, ale dá se použít i med.

Granolu krásně provoní skořice nebo špetka kardamonu. Dnes pro vás mám recept na kakaovou verzi.

domácí kakaová granola, zdravá granola, snídaně

Ingredience

 • zhruba 6 hrstí vloček
 • hrst oříšků
 • poloviční hrst kokosových lupínků
 • 4 velké datle Medjool
 • 1 čajová lžička kvalitního kakaa
 • 1/2 čajové lžičky skořice
 • 2 polévkové lžíce javorového sirupu
 • 3 polévkové lžíce kokosového oleje

Postup

 1. Nejprve rozehřeji troubu na 180ºC.
 2. Smíchám suché ingredience, tedy vločky, oříšky, případně semínka, skořici a kakao. Kokosové lupínky zatím nechám stranou.
 3. Poté do směsi přidám na malé kostičky pokrájené datle a důkladně promíchám, aby se kakao dostalo k datlím a hezky je obalilo.
 4. Bokem smíchám javorový sirup a kokosový olej. Pokud ho mám ztuhlý, trochu ho rozehřeju na malinké pánvičce.
 5. Směs oleje a sirupu přidám k sypké směsi a vařečkou promíchám. Všechny ingredience by měly být hezky spojené. Pokud by byla směs sušší nebo naopak moc mazlavá, přidejte trochu mokrého nebo sypkého.
 6. Vše rozprostřu na plech vystlaný pečícím papírem a dám do trouby.
 7. Peču zhruba 15-18 minut. Neustále to hlídám a minimálně 2x za tu dobu granolu promíchám. V posledních minutách přidám kokosové lupínky, znovu zamíchám a dopeču. Pokud bychom je tam dali už na začátku, připekly by se. Mám vyzkoušeno.
 8. Granolu nechám na plechu vychladnout, až potom přendám do uzavíratelné nádoby.

Granola vydrží zhruba 2 týdny, i když u nás je většinou pryč do dvou dnů.

Přeji vám, ať se dobře peče a budu ráda za zprávy, až ji vyzkoušíte.

Dobrou chuť.

Vaše Žanet

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *