kuchařka Jíme zdravě, zdravé vaření

Jak si připravit kuchyň, aby vás zdravé vaření bavilo

Určitě se shodneme na tom, že když chceme jíst zdravě, chce to trochu plánování a přípravu. Může to být docela výzva, když nemáte v kuchyni všechno, co byste zrovna potřebovali a to někdy to celé zdravé vaření prostě dost komplikuje. Všichni chtějí všechno hned a obzvlášť, když se to týká přípravy jídla. Proto chci dnes sdílet tipy, jak si to vaření zjednodušit a udělat záživnější. Co doma mít, abyste si to užili a třeba se na to zdravé vaření začali dívat jinak.

1. Udělejte si zásoby zdravých potravin v lednici, spíži i mrazáku

Zní to logicky, ale většina lidí doma nic moc nemá, aby dali dokupy zdravé jídlo za pár minut. Pod tímto odkazem najdete tipy, jak uspořádat potraviny ve spíži a jako inspirace na vaření z toho, co máte doma vám poslouží tato kuchařka.

Každý týden si udělejte seznam potravin ze všech kategorií makroživin. To jsou základní složky potravin – sacharidy, tuky a bílkoviny. Cokoliv, co vaříte by podle zdravého talíře mělo obsahovat všechny tyto složky. Žádná z nich není důležitější než jiná a každá z nich plní svoji funkci. Bílkoviny jsou stavebními kameny našeho těla, potřebují je svaly, kosti, nehty i kůže a dodávají nám energii. Tuky byly po dlouhá léta odsuzovány, ale dnes už víme, že jsou nezbytné pro dobré fungování mozku, srdce, chrání orgány a přispívají k dlouhověkosti. Rozpouští vitamíny a regulují hormony. Samozřejmě se bavíme o zdravých tucích. Sacharidy jsou v médiích démonizovány, ale nejsou všechny stejné. Potřebujeme je pro dobré zažívání, energii a mezi sacharidy patří i vláknina, čili zelenina, která je nejzdravější potravinou planety. Nejsou to tedy jen cukry.

Více o makroživinách a jak si správně poskládat zdravý talíř se dočtete v nových kuchařkách od Jíme zdravě, které nyní vydávají celou knižní edici zaměřenou na zdravé stravování a to podle ročních období.

čočkový salát s pečenou dýní, kuchařka Jíme zdravě, zdravé vaření
Čočkový salát s pečenou dýní z kuchařky Jak jíme zdravě na podzim

Čím tedy naplnit lednici, spíž i mrazák? Zde jsou tipy podle makroživin a navíc kategorie dochucovadel, protože bez nich by jídlo tak dobře nechutnalo. (Sacharidy se dělí na další podkategorie, ale níže uvádím jen ty prospěšnější a zeleninu, která se mezi ně taky řadí, dávám extra).

Bílkoviny – tempeh, tofu, halloumi, vejce, čočka, oříšky a smínka (ty obsahují zároveň i zdravé tuky), spirulina, konopné semínko, lahůdkové droždí, maso a ryby.

Sacharidy – quinoa, pohanka, amaranth, tmavá rýže, batáty, mrkev, houby, ovesné vločky, banány, borůvky, datle.

Tuky – avokádo, olivový olej, avokádový a kokosový olej, sardinky, tahini, máslo nebo ghee.

Zelenina – cukety, červené papriky, okurky, rajčata, brokolice, listová zelenina.

Dochucovadla – pesta, balsamico, dijonská horčice, jablečný ocet, javorový sirup, koření, maca. Nejlepší je vyrobit si vlastní.

Seznam by mohl být nekonečný. Pro další inspiraci můžete na článek 7 potravin, které mi doma nesmí chybět.

2. Investujte do kuchyňských pomocníků, které využijete na všechny recepty

Bez pořádného vybavení vás to ani bavit nebude. A tím myslím i hezkého vybavení. Ať už jsou to pořádné nože, prkénka, špachtle, hrnce, pánve, cedníky, ale taky krabičky na přípravu jídla, kvalitní mixér, struhadlo nebo vařečky.

Vždy se zamyslete, co nejčastěji vaříte, co vám třeba chybí. Nemá cenu něco kupovat pro použití jednou za čas. Já jsem při jednom úklidu zjistila, že mám dvě formy na bábovku a přitom jsem ji dělal jen jednou v životě a není to zrovna něco, co by mi chutnalo. Na bábovku si můžu jednou za rok půjčit formu od sousedů. Naopak máme rádi vafle, takže se mi vyplatilo investovat do vaflovače.

Myslete na to, že vařečky je fajn občas měnit. Nikdy je nedávat do myčky, stejně jako prkénka. Já bych se asi neobešla bez pánve wok, stěrky a kleští na steaky, i když je používám na jiné věci. Projděte si kuchyň a vyřaďte všechno nefunkční, staré, nehezké, co máte ve vícero provedeních a mějte jen věci, které vám dělají radost. Pryč s ošklivými hrnky.

ball mason jar, sklenička na svačinu, jídlo do skleničky, zdravé vaření
Zavařovací sklenice Ball Mason Jar

3. Zajistěte funkční prostředí a myslete i na vitamin L

Funkčním prostředím myslím snadnou přístupnost ke všemu, co používáte. Ideální je na to myslet, už když zařizujete kuchyň, ale i v tom stávajícím uspořádání to lze dovymyslet tak, aby to dávalo logiku.

Nejprve se zamyslete nad tím, jaký typ kuchařky jste, kolik času v kuchyni trávíte nebo kolik času tam chcete trávit. Vaše kuchyň by měla odrážet to, kdo jste vy. Možná ráda pečete, ale nevaříte.

Poté si projděte skříňky a poličky a udělejte si revizi toho, co tam máte, co skutečně používáte a jak často. Dává vám současné rozmístění věcí smysl? Podívejte se na svoji linku, je jako ta vysněná z katalogu anebo jsou na ní i věci, které do kuchyně vůbec nepatří? Když se rozhlédnete po kuchyni, je to hezký pohled nebo vás spíš přepadne podivná úzkost a raději ihned odcházíte?

Nepořádek rozhodně hraje roli v tom, jak se v kuchyni cítíte a přispívá ke stresu. Věci se rády kumulují. Pracujte s místem, které máte, ale pokud to jen trochu jde, pryč se vším z dosahu očí. Je dokázáno, že čisté prostředí s minimem věcí daleko méně zatěžuje mozek. Věci, které jsou objemné a mohou se hned po použití schovat, dejte do skříňky. Všímejte si toho, co se nejčastěji hromadí na lince. Jsou to dopisy, lahve, papírky? Všechno by doma mělo mít své místo. Pravidelné třídění a vyhazování věcí je základ. A ještě lepší je tomu předcházet a některé věci domů vůbec nenosit.

Udělejte si z kuchyně oázu klidu a radosti, ve které budete chtít trávit čas. Investujte do kytek, otevřete okno, pokud  ho tam máte, pusťte tam čerstvý vzduch, vypěstujte si návyk, že uklízíte rovnou u vaření. To vám ušetří spoustu času. Je to jen o zvyku.

A v neposlední řadě myslete na vitamin L. LÁSKU. Vařte s láskou a pro vaše lásky. Uvidíte, že to nejpodstatnější, co do vaší kuchyně a vaření vnesete bude dobrá energie.

Stravování patří ke každodennímu životu. Jíme všichni. Jíme několikrát denně. A když jídlo může být zároveň potěšením, rychlé a snadné, tak si to rozhodně víc užijete.

Na závěr bych vám chtěla doporučit novou kuchařku Jak jíme zdravě na podzim, která právě vyšla. Najdete v ní spoustu inspirace na zdravé vaření, několik tipů na svačinky do krabičky pro malé i velké a vše o zdravém stravování. Určitě vás potěší i kapitola Výživa pro děti, ve které se dočtete základy toho, co by děti v jakém věku měly jíst a v jakém poměru. Na této stránce najdete i ukázku z kuchařky a bližší informace.

O kuchařku bude příští týden probíhat na mém instagramovém profilu soutěž, tak přijďte zkusit štěstí.

Mějte se krásně a přeji mnoho hezkých chvil strávených při vaření.

Vaše Žanet

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *