Dipy, pomazánky nebo krémové polévky, cokoliv této konzistence, kam se dají namáčet grissini tyčinky nebo kůrky chleba, jsou teď u nás velký hit. Jednou jsem dala malému k polévce tyčinku a okamžitě si to zamiloval natolik, že teď namáčí všechno do všeho. Proto jsem začala připravovat různé dipy, které ho baví a já mám radost, že toho sní daleko víc, než když mi jí jen nudný chleba se sýrem. Což má ale také rád. Dnes mám pro vás tip na zdravou pomazánku, kterou si zamilují určitě i děti.
Dip z bílých fazolí
Fazole jsou velmi bohaté na vlákninu a výborným zdrojem železa. Myslím, že se do nich většina lidí nepouští kvůli obavě z nadýmání. Přitom stačí málo. Samozřejmě zásada je, nesníst jich hned kilo. Nadýmání však můžete eliminovat i tak, že fazole spojíte s bylinkami jako je tymián, kmín nebo majoránka. Také hodně pomáhá, když je zbavíte slupek.
Tento dip je vlastně taková obdoba humusu, který jsem poprvé jedla skoro před dvaceti lety v Anglii. Namáčeli jsme si v něm špalíčky mrkve a řapíkatého celeru. Prostě ideální svačinka. Na ten správný humus je dobré mít i sezamovou Tahini pastu a nešetřit olivovým olejem. Moje fazolová varianta je vhodná i pro děti. Záleží, zda již má vaše dítě zkušenosti s luštěninami. Velké bílé fazole jsou nejhůře stravitelné, proto pro menší děti doporučuji použít spíš malé bílé. Tato pomazánka je výborná v kombinaci s již zmiňovanými tyčinkami, čerstvou rozmarýnovou bagetou anebo zeleninovými špalíčky. Například s pečenou mrkví, pastiňákem nebo domácími hranolkami. Čerstvou zeleninu by zatím Zolinko nepokousal.
Ingredience
Na jednu větší misku dipu budete potřebovat:
- hrst bílých fazolí
- česnek
- rozmarýn
- tymián
- celerovou nať
- rýžové mléko
- olivový olej
- sůl a pepř (pro dospělé na dochucení)
Postup
- Nejprve přes noc namočte hrst bílých fazolí. Zalijte je dostatečným množstvím vody, protože výrazně zvětší objem.
- Druhý den vodu slijte a dejte fazole vařit do čisté, lehce osolené vody. Pro malého solím opravdu minimálně, pokud to jde, tak vůbec.
- Fazole vařte do změknutí. Potřebují dobré 2 hodiny.
- Po uvaření vodu slijte, fazole propláchněte a pokud to lze, zbavte je slupek. Případně jejich část. Pokud jste je vařili opravdu do měkka, budou mít už některé i slupky dole.
- Do malé pánvičky nebo kastrůlku dejte vydatnou porci olivového oleje a nechte v něm pár minut opékat 1-2 stroužky česneku, které předtím neloupejte. Česnek by měl být aspoň z poloviny ponořený v oleji a péct se do ztmavnutí. Můžete ho upéct i jiným způsobem, ale takto to dělala španělská babička v mojí au-pair rodině na Mallorce. Česnek je pak krásně vláčný.
- Fazole dejte do mixéru a přidejte vyloupaný opečený česnek, lžíci olivového oleje, čerstvý tymián a trošku rozmarýnu (ne moc, aby to nebylo hořké) a nakonec hrst nasekané celerové nati. Vše rozmixujte do hladka.
- Hmota bude hustá, proto ji doporučuji trochu zředit, nejlépe rýžovým mlékem. Množství záleží podle toho, jakou chcete konzistenci.
- Nakonec pokapejte ještě olivovým olejem, případně osolte a opepřete.
Vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak vašim dětem chutnalo. Dobrou chuť.
Vaše Žanet
Tohle je zajimavy recept, urcite vyzkousim.
Zkus, já bych se toho mohla ujíst:)))
Jéé, krásné a chutné už na pohled. No já furt přemýšlím co dělat a nejraději něco rychlého a zdravého. Kdyby jsi měla další doporučení, budu tě sledovat. Takový jeden recept měsíčně?:-).
Hezký fotky a máš styl.
Renáta
Milá Renato, děkuji za komentář. Přesně tak to mám v plánu, zhruba jeden recept měsíčně. Mám ráda rychlé a jednoduché recepty, ale hlavně i zdravé. Sice tento recept tak rychlý není (ta příprava fazolí je nekonečná), ale mám v záloze ještě pár tipů na chutné svačinky i hlavní jídla. Žanet