jak zabavit miminko

10 tipů, jak zabavit malé miminko

Kladete si někdy otázku, co budete s miminkem první týdny a měsíce dělat, když jen spí a jí a s ničím si zatím moc nevyhraje? Tohle mi vrtalo hlavou docela často. Mezi krmením a spaním se ale brzy objevily pauzy a ty bylo potřeba nějak smysluplně zaplnit. Ze začátku byl v bdělém stavu jen chvíli a rychle se zase unavil, ale časem se to prodlužovalo a já musela začít vymýšlet nové a nové věci, jak ho zabavit. První měsíce se miminko naučí tolik věcí a strašně brzy chce objevovat svět. Všichni víme, že hry jsou důležitým elementem v jejich vývoji. Spousta věcí, jak zabavit kojence tak nějak vyplynula ze situace. Když docházela fantazie, tak jsem zapátrala na internetu a věřte, že tipů jsou tam stovky. Ráda bych se podělila o moje zkušenosti, co jsem objevila, i o to, co se nám z toho nejvíce osvědčilo. Legrace je zaručena.  

Oční kontakt

Úplně první věc, kterou s miminkem můžete dělat. Smysluplný oční kontakt ho učí nonverbální komunikaci. Postupem času k němu přidávám různé grimasy, zakrývám si oči plínkou a pak ji rychle strhnu a on se může smíchy potrhat.

Protažení

Jak jsem psala v článku o rituálech, je to taková každodenní ranní rutina. Samozřejmě to musí být miminku příjemné. Odpoledne děláme jak je veliký, táááákhle veliký a u toho se protahuje. Mám v plánu s ním i cvičit. Jakože já budu cvičit a ho do toho jen nějak napojím. Uvidíme. Váhu má slušnou, takže tady se zúročí moje návštěvy lekcí body pump.

Hudba

Miminka dokáží údajně reagovat na hudbu, kterou slýchala v těhotenství. Já poslouchala mix všeho. Nejvíc klasiku, ale i pop a slovenský hip hop. Takže pustím MTV a tancujeme a zpíváme úplně na cokoliv.

Zrcadla

Máme doma sedm velkých zrcadel. Ne, nejsme narcisové. Krásně opticky zvětšují prostor. Od prvního dne chodím s mimčem od jednoho zrcadla k druhému a je úžasné pozorovat, jak na ně časem postupně reaguje. Dnes už se jich dotýká rukama i nohama a směje se u toho. Akorát jsou pořád zapackaná. To je nevýhoda.

Okružní jízda

Nejlepší způsob, jak zabavit malé miminko, je vzít ho na okružní jízdu po místnostech a ukazovat mu, co kde je. Říkat mu, kam zrovna jdeme, co tam uvidíme a podobně. Nejvíc ho fascinuje křišťálový lustr v obýváku a na toaletě. Potom popisuji různé věci v místnosti, počítáme co se dá a pak se přesuneme zase do jiné. Tohle zabere docela čas a je to skvělé, když už nevíte co by. Když se vám nechce nosit, můžete ho dát na podložku a tahat ho po zemi. Pokud máte mezi pokoji práh, tak pochopitelně jen po místnosti. My je ale nemáme, takže pohoda.

Světla

Z tohoto by manžel nebyl nadšený, ale čas od času si hrajeme s vypínači v koupelně. Rozsvěcujeme a zase zhasínáme. Blik blik. Na takové blbosti děti užije. Pouštím a zastavuji vodu, myjeme si ruce a trochu cákáme. To ho také zabaví.

Srandičky v posteli

Když byl maličký, tak jsem ho tam dávala pást koníčky a pak si sedla před postel a koukala mu tváří v tvář. Dnes tam už různě blbneme. Skáču nad ním a on se může smíchy zbláznit, děláme létající miminko, jedeme na kole anebo si ho opřu oproti sobě o stehna a povídáme si. Učím ho paci, paci, pacičky a plácnout si rukou, ale to mu zatím moc nejde.

Zvuky

Tleskám, vydávám zvuky, které mě zrovna napadnou, cokoliv co upoutá pozornost. Nejvíc si oblíbil hru Ninja. Tu vymyslel manžel. Chytnu ho za ruce, pomalu s nimi začnu kroužit a pak je dám najednou rychle k tělu a řeknu „ninjááááá“. Při dalším kolečku dám jednu ruku nahoru a druhou dolů anebo obráceně a pokaždé u toho řeknu krátce a ostře „ninja, jsi ninja?“ Tohle párkrát opakuji. Smích je zaručen. Dobrá je i imitace jeho zvuků. Postupně Zolinko vydává všelijaké zvuky a já se je pokouším napodobovat. Někdy mě musí manžel krotit. Samozřejmě nechci působit jako retardovaná, ale kdyby mě pozoroval někdo zvenčí, určitě by si to o mně myslel.

Video

Lehneme si do postele a koukáme na nějaká videa, kde je v hlavní roli on. Dost ho zajímá i Instagram a mobil obecně, ale snažím se mu ho nedávat do ruky. Bohužel už přišel na to, kde se zapíná. Zdá se mi, že mi tam posledně vymazal i nějakou aplikaci.

Knížky

Samozřejmě ve výčtu nemohou chybět knížky. Nejlepší jsou ty šustivé miminkovské, například od Taf Toys, ale prohlížíme si i klasické pohádky. Čteme Krtečka anebo jsme teď dostali od kamarádky knížku Jak to žije na farmě, kde jsou na každé stránce ukryté nějaké obrázky. Jen musím dávat pozor, aby mi všechny dvířka od stáje neurval.

Záměrně zde neuvádím různé hry, hračky a podobně. Samozřejmě tráví čas i na podložce a pod hrazdičkou a má spoustu hraček. Některé jsem dala dohromady z věcí, které jsem našla doma a něco dokonce začínám vyrábět, ale o tom zase příště. Určitě se máte na co těšit.

Jak jste na tom vy se zábavou pro malé miminko? Inspirovalo vás těchto 10 tipů? Jak jsem psala výše, možností, jak zabavit miminko je celá řada, ale nám se zatím osvědčilo toto. Každému vyhovuje něco jiného, je potřeba zkoušet, co bude fungovat vám. Jáké vychytávky máte vy? Podělte se s ostatními a napište mi do komentářů. Budu se těšit.

Vaše Žanet


Feedo.cz: TOP ZBOŽÍ pro vaše dítě

12 thoughts on “10 tipů, jak zabavit malé miminko

 1. Klára

  Tyy jo, to jsou novinky. Jak je veliký, myslím, že hodně matek tuhle radu ocení a nezná. Divím se, že máte doma jen dětské knížky a nečtete mu Wolkera, nebo Vrchlického. :-)))

  • admin

   Kláro, já nikde netvrdím, že to je objev století. Popisuji, co prostě doma děláme a ať si z toho každá maminka vezme co chce. Když máte všechno tak zmáknuté, tak proč jen kritizujete a nenapíšete pro ostatní nějaký super tip, který ještě nikdo nezná?

   • Olina

    Správně Žanetko:-))
    Ono se toho moc ani nového v 21 století vymyslet nedá, všechno už tady bylo nebo se to ví, ale proto je tu blog pro nás matky, abychom našli společné téma byly si oporou a né se prudily, že paní Kláro!!!!! Jste skvělá Žanet a obdivuji Vás, jak to stíháte s miminkem….jen tak dál

    • admin

     Moc děkuji za povzbuzující komentář. Někdy je to náročnější, všechno to kloubit dohromady, ale motivují mě právě takové milé ohlasy čtenářů, jako je třeba ten od Vás. Díky a mějte hezký den:)

 2. Jana

  My ležíme na bříšku a koukáme jak pere pračka 😀 taky ho to celkem zabaví :))) jinak pro mě byl článek užitečný.

 3. Silva

  Já mám holky už na základce, první a třetí třída, ale čas, kdy jsme byly společně a pořád něco vymýšlely byl nejlepší. A super jsme si vyhrály s pračkou, koukáním na mytí nádobí a pak hrací deka, kde jsem pořád něco vylepšovala a obměňovala 🙂 Na trhu je pořád lepší a lepší výběr, mě se těď hodně líbí od zn. NUK, vybíraly sme s kámoškou pro prcka a vyhrála kulatá varianta 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *