Když jsem nedávno na sítích sdílela pár svých myšlenek o mateřství, překvapilo mě, kolik z vás mi pak psalo, co všechno je trápí. Pokud i vy máte pocit, že jste neustále pod tlakem, věčně nestíháte, už jste unavené z toho, jak jen něco doháníte, když děti spí a už si ani nepamatujete, kdy naposledy jste si s nimi v klidu hrála, aniž byste u toho myslela na to, co všechno ještě potřebujete stihnout, tak zastavte!
Jestli vaše dny tak nějak plynou a vy pořád před sebou něco valíte, tak se to chce opravdu zastavit a položit si pár důležitých otázek.
Prvním krokem k jakékoliv změně je uvědomit si, co se děje. Většinou se totiž nikdy nezastavíme, abychom se na život podívali z ptačí perspektivy, popsali si, co všechno náš štve a popřemýšleli, co by se s tím dalo dělat.
Zde jsou 4 důvody, proč jste přetížení.
1. Vaše priority nejsou v souladu s vašimi hodnotami
Obtížněji se rozhodujete, když nevycházíte z našich hodnot. Naopak, když žijete své hodnoty, jste sebevědomější a rozhodujete se v souladu s tím, kým jste. Jakou ženou chcete být? Jak chcete žít? Někdy je ale velmi snadné si zaměnit, co si myslíme, že máme za hodnoty a jaké skutečně jsou. Možná říkáte, že manžel je nejdůležitější, ale pak pořád upředňostňujete děti. Co je pro vás v životě nejdůležitější? Jakými činnostmi trávíte nejvíce času?
Kdyby vás někdo cizí celý den pozoroval a měl odhadnout vaše priority, podle toho, co by viděl, že celý den děláte, co by tak asi řekl?
Sociální sítě? Netflix? Práce? Relax? Děti? Chtít od toho všeho utéct? Co by to bylo? Co o vás říkají vaše činnosti?
2. Nemáte jasnou vizi, misi a strategii
Je to jako v jakékoliv firmě. Základem je vize, mise a strategie. Jako máma jste taky tak trochu v roli ředitele. Když nevíte, kam směřujete, co je ta vaše vize v životě, pro rodinu, pro vás, tak není žádné světlo na konci tunelu, je to jen tunel.
Co chcete v životě ze všeho úplně nejvíc?
Pokud nevíte, kde začít, může se vám hodit můj článek Jak si správně nastavit cíle.
Myslím, že to byla Oprah, která řekla, že můžeme mít všechno, ale ne najednou. Když se naladíte na svoje tělo a začnete vnímat jeho potřeby, zjistíte, kdy jste kreativní a kdy zase produktivní. A třeba si i uvědomíte, že je úplně absurdní chtít nacpat všechno možný do jednoho období. Začněte tam, kde jste teď a maximalizujte svoje síly na to, co můžete ovlivnit a co ne.
3. Svůj čas neřídíte efektivně
Čas je ten nejcennější dar. Tak proč ho spousta lidí dokáže promrhat, rozdat a proč se ho vzdáváme tak jednoduše? Netvrdím, že je lehké říkat NE. Ale když řekneme NE, řekneme tím zároveň ANO něčemu jinému, nečemu, co má pro nás smysl a co skutečně dělat chceme.
Všichni máme k dispozici 24 hodin denně. Je to na vás, kam se rozhodnete směřovat vaše minuty, hodiny, dny i roky. Řízení času se dá naučit a existuje neskutečné množství různých přístupů, které můžete donekonečna zkoušet. Než se ale pustíte do jakékoliv metody, první věc, se kterou je třeba začít, je uvědomit si, jak o čase přemýšlíte.
Máte pocit, že času není nikdy dost? Že pořád nestíháte? Cítíte se na konci dne provinile, že jste toho dost nestihli?
Už jen to když říkáte, že čas potřebujete někde najít, je vlastně nereálné. On se neschoval někam pod postel. Čas si musíte vyrobit a já věřím, že to už dávno i víte, jen možná nevíte jak a kde začít.
Co můžete udělat už dnes, je důkladně zmonitorovat, co vůbec celý den děláte a kam ten čas mizí.
Tím myslím opravdu důkladně, abyste měli přehled a taky zjistili, kolik času skutečně potřebujete na jednotlivé aktivity. Někdy ani nevíme, že něco děláme anebo proč. Já občas používám aplikaci Toggl. Dřív jsem to psala ručně. Stačí pár dní, ale všechno. Pak je na vás, jak s tím budete dál pracovat. Co přehodnotíte, delegujete, vypustíte nebo se nad tím prostě jen zamyslíte.
„Jak trávíme naše dny, tak trávíme i celý život.“ Annie Dillard
Pevně doufám, že tam někde bude i zmonitorovaný čas na péči o sebe, protože to je poslední, ale velmi důležitý bod dnešního článku.
4. Podceňujete sílu péče o sebe
Péče o sebe je naprostý základ. Pokud se v první řadě nepostaráte o sebe a svoje potřeby, nebudete mít sílu starat se o jiné. Určitě znáte příklad z letadla, kdy si první nasadíte masku vy a až potom ji dáte dítěti. Kdyby to bylo obráceně, tak bude po vás. Stejně tak je to ale i v životě.
Když nemáte energii, všechno je složitější. Není možné se stále jen rozdávat. Nakonec skončíte vyčerpané a naštvané, což je opakem toho, čeho jste chtěly docílit.
Vyčerpání znamená ztrátu vztahu se sebou.
Možná to znáte, že když se dobře nevyspíte, druhý den jíte samé blbosti z nedostatku energie, z únavy vám padají věci z ruky, nemáte pochopitelně sílu cvičit, abyste energii získali zpět a v důsledku nulové péče o sebe pak křičíte na děti a večer brečíte do polštáře z pocitu viny.
O tom, že péče o sebe se dá zvládnout i do pěti minut, jsem psala tady v tomto článku a o energetickém triu spánek, strava, pohyb a co ještě dalšího je potřeba k dosažení optimálního zdraví tady.
Věřím, že vám tyhle 4 důvody daly odpovědi a poskytly inspiraci i nástroje, jak se odrazit a začít dělat první kroky k lehčímu životu. Pokud hledáte inspiraci, jak zlepšit kvalitu života a toužíte dělat změny, jen nevíte odkud začít, zvu vás ke sledování mého instagramového účtu @zanetamatuska, kde najdete potřebnou motivaci.
Budu ráda, když se přihlásíte i k odběru newsletteru. Poslední dobou sice nepíšu často, ráda bych však touto cestou sdílela myšlenky o životě i pro ty, kteří třeba nemají sociální sítě. Můžete se přihlásit zde:
Máte-li jakékoliv náměty na články anebo byste zkrátka jen potřebovali na něco odpověď, ozvěte se.
Vaše Žanet
Az si budete stanovovat sve TOP priority, nezapomente, ze jednou z priorit jste vy sami. Proc vlastne tak casto opomijite sami sebe? Proc se vam zda hodina v posilovne jako ztracena (nebo nedej boze hodina stravena ctenim casopisu), zatimco hodina stravena za obrazovkou pocitace smysluplna?