Hračky co dům dal

Už před pár měsíci mě napadlo, že zkusím Zolinkovi vymyslet nějakou jinou zábavu, než jen kupované hračky, kterých máme doma už pěknou hromadu. Většina z nich ho v kreativitě zrovna moc nepodpoří, a když byl menší, ani u nich dlouho nevydržel. Tak jsem pátrala primárně na Pinterestu, kde najdete inspiraci vždy a na všechno. Z toho množství různých hmatových desek a všelijakých věcí co dům dal, jsem si vzala to, co se mi líbilo nejvíc a co jsem si i myslela, že bude malého bavit. Všechno co vám chci představit se hodí pro miminka tak od 4 měsíců. 

Golfové míčky v muffinové formě

Pokud máte doma golfistu a k tomu rády pečete, tak vás tahle věc nebude stát ani korunu a věřte, že máte na pár měsíců o zábavu postaráno. V opačném případě by to zase tak levná sranda nebyla, ale rozhodně by stálo za to do ní investovat, protože tohle u nás dost boduje. Stačí forma na mini muffiny, do které krásně pasují golfové míčky a tradá, hračka je na světě. Když měl Zolinko 4 měsíce, tak jen ručičkou zběsile jezdit po míčcích sem a tam, ale časem už byl koordinovanější a největšího úspěchu slaví tahle věc až nyní, kdy z ní míčky vytahuje a znovu je tam vkládá. Ukazuji mu do jaké jamky má jaký vložit a on ho tam dá. Míčků máme doma dost, ale bohatě jich stačí 6.

Hmatová deska 

SONY DSC

Možností, co všechno na hmatové desky použít, je nepřeberné množství. Samozřejmě výhoda je, když máte tyto věci běžně doma, což ale bohužel nebyl můj případ, takže jsem musela trošku zainvestovat. Koupila jsem kousky králíčí kůže, která byla poměrně drahá, dále 2 druhy flitrů, třásně a zbytek už jsem poskládala z toho, co bylo doma, takže bublinková fólie, různé stuhy a malé papírové košíčky. Karton jsem použila z krabice. Těch mám doma požehnaně. Cílem této desky je vytvořit něco, co může miminko osahávat a zkoušet tak různé materiály a struktury. Zolinko je evidentně detailista, takže hmatová deska ho zaujala. Musela jsem jí ale několikrát rekonstruovat, protože jak byl větší, měl tendence její části odtrhávat.

SONY DSC

Mám ráda, když jsou věci úhledné a hezké na pohled. Proto jsem se snažila desku poskládat tak, aby byla i líbivá. Nakonec si ale můžete vytvářet takové desky každý týden z toho co se u vás doma zrovna naskytne. Vzhledem k tomu, že stále něco objednávám, o kartony a bublinkové fólie nouze není.

Knoflíky v gelu

SONY DSC

Další doma vyrobená věc jsou knoflíky v gelu. Obecně se těmto věcem říká hmatový pytlík (sensory bag). Může v něm být prakticky cokoliv. Tohle bylo nejméně oblíbené a nakonec knoflíky skončily navlečené na provázku. Teď přemýšlím, jestli je někam nepřišiju, aby si s nima mohl točit a dál je zkoumat. Vzhledem k tomu, že jsme doma neměli jediný knoflík a musela jsem je kupovat, tak bych řekla, že to bylo i nejnákladnější. Víte kolik dneska stojí jeden velký knoflík? Já to netušila a dost mě překvapilo, že knoflík stojí i 50 korun. Tak jsem jich nechtěla kupovat zbytečně moc, navíc nebylo zaručeno, že z toho vzejde něco použitelného. Můžete vzít fólii nebo sáček, ale hlavní je, aby dobře těsnil a byl pevný, aby ho dítě neprokouslo. Na poprvé mi z toho gel vytékal, což jsem naštěstí zjistila ještě ve zkušebním provozu. Gel musí být průhledný a v pohodě postačí ten nejobyčejnější. Já koupila Taft na vlasy, jiný totiž v DM neměli. Knoflíky slavily úspěch, když byl malý ještě v lehátku a mohl si je v klidu prohlížet. Bavilo ho, jak se v tom gelu pohybovaly. Když byl větší, jak už u nich tak dlouho nevydržel.

SONY DSC

Ještě jsem zkoušela hrách v plastové láhvi, domáci kytaru z pečící formy a gumiček, golfový míček v ručním šlehači (ten je dost populární, takový ježek v kleci), velmi oblíbené jsou teď hadříky, které tahá z krabičky od kapesníků.

Manžel má bojový úkol, na kterém od tohoto víkendu už pracuje. Je na čase vyrobit aktivní desku, takovou tu s klikou, různými šroubky, záklapkami do dveří, telefonem a prostě vším možným, čím by si malý mohl točit, šroubovat a kutit. Určitě se o výsledek podělím.

Líbily se vám moje tipy? Pokud máte další nápady anebo zkušenosti s výrobou něčeho vlastního, co by mohlo inspirovat i ostatní, napište mi. Budu se těšit na vaše komentáře.

Vaše Žanet

10 thoughts on “Hračky co dům dal

 1. Barbora Červenková

  jůů, tak hmatovou destičku i formu na muffiny už znám, ale ty knoflíky mě dostaly!! díky za typ 🙂

  • Žanet | Heels and baby powder

   Díky za dobrou připomínku. Je pravda, že tohle by se stát mohlo, pokud by sáček nebyl dostatečně pevný. V článku na to tedy raději ještě upozorním. Nicméně tato aktivita je spíš pro menší mimina a ty ještě nemají zuby, možná ani proto jsem nikde nenarazila na poznámku, že by někdo právě prokousnutí řešil. Samozřejmě je nutné při takových aktivitách dítě stále sledovat a nikdy ho nenechávat bez dozoru.

 2. Slovanská máma

  Knoflíky a míčky mě zaujaly. Už nějakou dobu přemýšlím, že bych malému také nějakou hračku vyrobila, ale teď to ani není nutné, sám se zabaví s vybavením kuchyně 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *