jak zabavit děti v létě, aktivity pro děti, kam s dětmi v Praze

Jak zabavit děti v létě?

Léto je v plném proudu. Sotva jsme se vrátili z dovolené, už se zase někam balíme a na blog logicky nezbývá moc času. Rozhodně ne tolik, kolik bych si přála. Někde člověk prostě musí občas ubrat. A někdy stačí jen vysílat tu správnou myšlenku a pak se třeba stane to, že za vás ten článek napíše někdo jiný. Jeden takový tu právě teď máte. No a co by mohlo být lepší téma, než to, jak zabavit děti v létě. Vám přeji hezké čtení a Haně Clode děkuji za letní dávku inspirace.

Léto je obecně nejlepší období pro děti a to nejnáročnější pro rodiče. Venku je horko, dny jsou dlouhé a dětem se nechce jít spát. A to ani v čase, kdy by v zimě už dávno pokukovaly po posteli. Naše řešení? Pořádně je utahat! A tady je pár našich oblíbených aktivit, které si užijí malí i velcí.

Růžový sad na Petříně

Kouzelné místo v srdci Prahy, které skýtá mnoho možností pro společně strávené odpoledne s dětmi. Už sama jízda lanovkou je pro dítě zážitkem. Pokud navíc vyrazíte v období rozkvětu růží, zdejší sad je nádherný a voňavý. Dítě můžeme zabavit v zrcadlovém bludišti, výstupem na rozhlednu a nebo si pohrát ve zdejším krásném parku. A pokud máte děti starší a zvídavé, můžete s nimi po výletě zkusit nějaké ty růžičky složit – tvoření a vyrábění z papíru nezná mezí!

jak zabavit děti v létě, aktivity pro děti, kam s dětmi v Praze, piknik v Praze
Stromovka

Piknik v přírodě

Pro ten je Petřín ideální místo, ale můžete vyrazit i do jiných pražských parků. Obor Hvězda, se k pikniku přímo vybízí a v Ladronce se dá i krásně běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích. Před budovou Památníku národního písemnictví je krásná rovná travnatá plocha, kde se vyřádí malí i velcí – ať už s frisbee nebo válením sudů. Hned vedle ní je hezké dětské hřiště, kde si děti užijí a rodiče mohou mezitím načerpat sílu na lavičkách ve velmi příjemném prostředí. Klid a pohoda panuje v zámecké zahradě ve Ctěnicích. A co třeba Stromovka? Za poslední roky se velmi pozvedla a až vás piknik přestane bavit, můžete plynule navázat procházkou do zoologické zahrady. 

jak zabavit děti v létě, aktivity pro děti, kam s dětmi v Praze, zámecký park Ctěnice, piknik v Praze
Zámecký park Ctěnice

Letní kino

V letním podvečeru může přijít vhod i letní kino – fenomén, který k létu neodmyslitelně patří. Pokud trávíte léto v malém městě, zážitek je ještě lepší, protože tam můžete dojet na kole rovnou od rybníka. Ale i ve velkoměstě si užijete legraci. Kam vyrazit v Praze? Nově najdete letní kino třeba ve vršovickém “Ďolíčku”. Osvědčené letní kino je ve Žlutých lázních, kde se pocitem hodně přiblížíte dojmu z kina na maloměstě. Letní kino najdete i na střeše OC Černý most nebo na Pohořelci U Keplera. A zajímavě vypadá i kino v Kasárnách na karlínské Invalidovně. A pak je tu i kino v Meet Factory, na Pragovce, jednou za dva týdny vás do kina pozve i Městská část Praha 10, a to konkrétně do Malešického parku. Pokud si chcete vytvořit s dětmi domácí letní kino a máte k dispozici projektor, stačí najít bílou stěnu nebo natáhnout prostěradlo – a představení může začít. 

Koupání v Praze? Jasně.

Výhodou léta oproti zimě je mimo jiné i méně vrstev oblečení, díky kterému se nemusíte stresovat, že malý má punčocháčky oblečené “patami dopředu” – ale také tím, že léto výrazně rozšiřuje možnosti kam vyrazit za koupáním. Takže k tradičnímu Podolí, Šutce, Čestlicím, Radotínu, AXA, YMCA a dalším krytým bazénům přibývají i letní koupaliště, kde se lze s dětmi vyřádit dle libosti a do sytosti. Ládví, Petynka, Divoká Šárka s rozhodně nejčistší a nejosvěžující vodou. Anebo vyražte do “staré dobré Hostivaře” či klidné Stírky s takřka domácí atmosférou.

Možností je mnoho – pokud však chcete pro děti zážitek ještě vylepšit, jeďte s nimi na Jureček do Říčan. Cestovat se tam dá i vlakem. V Říčanech na náměstí a na výjezdu z města na Černokostelecké ulici najdete dvě vyhlášené cukrárny s výbornou zmrzlinou. Jureček sám je prvorepublikovou plovárnou a je to dodnes znát. Koupání je přírodní – není výjimkou ani to, že při něm narazíte na ondatru. V areálu jsou dřevěné převlékací kabinky (ty se pronajímají a dostat se do pořadníku na ně dá víc práce, než dostat se za totality do pořadníku na auto), ale několik jich je k dispozici veřejnosti. V areálu je klasický kiosek s běžným občerstvením i nějaké základní sportovní zázemí – volejbal a ping-pong. Součástí je ale i kvalitní restaurace s výhledem na rybník, kde se bude líbit i rodičům. A pokud vás koupání přestane bavit anebo je na čase, aby promodralé dítě alespoň na chvilku z vody vylezlo, vždycky je dobré mít připraveno nějakou alternativní zábavu ve stínu. Co třeba tvoření a vyrábění z papíru, při kterém si děti namalují rybičky a můžete zkusit děti do-unavit procházkou do okolních lesů.

jak zabavit děti v létě, aktivity pro děti, kam s dětmi v Praze, zámecký park Ctěnice, piknik v Praze
Zámecký park Ctěnice

Za zvířátky

Pomalu každé druhé dítko dnes běžně jezdí o prázdninách v Egyptě na velbloudovi, ale babičku na vesnici, která by chovala slepice, kozy, ovce, prase, krávu, tu už má málokdo. Městským dětem tedy často přijde vhod nejen ZOO s tygry, lvy a plameňáky, ale i místo, kde mohou poznat zvířata, která dříve byla běžnou součástí života – tedy zookoutky. Jeden z nich je součástí i pražské ZOO – a mezi dětmi je velmi oblíbený.  Proslulá je i farma Toulcův dvůr, s gotickým špýcharem, barokními stájemi a areálem o rozloze 10 ha, kde najdete sad, pole, ale třeba i mokřad nebo lužní les. Rodiče, co žijí na Jižním Městě, tu najdou minizoo Milíčovský dvůr. V Chuchli pak Chuchelský háj, kde děti mohou vidět srnky, prasata, sovy a jiná zvířata.

Jak trávíte léto vy?

Autorka textu: Hana Clode

One thought on “Jak zabavit děti v létě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *