Je na čase zpomalit, máma a syn, kouzlo okamžiku

Je na čase konečně zpomalit

Všechno je zrychlené a všichni jsou neustále zaneprázdnění. Denně máme na výběr z tolika možností. Je tedy jasné, že bychom si měli pečlivě vybírat a často odmítat to, co nám nepřináší radost. Tak proč jedu pořád tak šílenou rychlostí? Proč mám stále tendence si něco přidávat a vymýšlet, co bych ještě tak mohla do toho zbytku volna napasovat. Vždyť ale v podstatě nemusím dělat vůbec nic. Jsem na mateřské. Mám si to hlavně v klidu užívat. To rozhodnutí, zda konečně zpomalím, je přece jen na mně. Uvědomila jsem si, že stačí změnit minimum věcí a uspořádat pár myšlenek, aby si člověk ten život trochu zjednodušil. 

Poslední týdny byly dost náročné. Na spoustu činností jsem byla více méně sama, protože manžel dodělával nejdůležitější projekt roku. Do toho jsem neustále nahrazovala omluvené hodiny dílniček i plavání, i když vím, že by něco z toho šlo přesunout do dalšího semestru. Myšlenky mám už na dovolené, ale v noci nespím z toho, jak to všechno pobalím.

S manželem jsme si konečně po čase užili volný víkend. V sobotu to sice byla jízda, protože jsme dali na otočku nákupy v Metzingenu, takže budíček ve 3 hodiny ráno a návrat před půlnocí. Kompenzace nedělním nicneděláním byla nutnost. Jen jsme se váleli, popíjeli kávičku a aspoň na chvíli jsem vypla.

Bylo toho teď prostě nějak moc. Uvědomila jsem si, že si ale spoustu starostí přidělávám sama. Možná to tak nevědomky děláte taky. Zvlášť my mámy, máme pořád pocit, že musíme být hrozně produktivní a neustále si nakládáme víc a víc. Neumíme odpočívat, snažíme se do každé volné chvilky ještě něco narvat a nakonec se ještě cítíme provinile, že jsme něco nestihly. Není divu, že jsme pak vyčerpané a unavené.

Často si říkám Do pr∗∗∗∗, tohle je můj život, tak se podle toho začni chovat. K téhle mojí mantře mě inspirovala kniha, o které jsem psala zde.

V létě nemáme žádné kroužky. Náš režim bude volnější a já pevně doufám, že najdu způsob jak si všechno co nejvíc zjednodušit, abych s příchodem podzimu nezažívala zase ten kolotoč od začátku.

Zkrátka a dobře, musím se držet těchto pravidel.

Volné pondělky

Před nějakou dobou jsem zavedla volné pondělky. Nevěřili byste, jak ohromný je to rozdíl, když si na pondělí nic nenaplánujete. Dlouho snídáte, u kávy si třídíte myšlenky (pokud samozřejmě nechodíte do práce a dítě je ochotné spolupracovat). Naladíte se příjemnou hudbou, vymyslíte už dopředu, co budete vařit k obědu. Máte nakoupeno, uklizeno a celý den je jen váš. Občas bych ale takových dnů potřebovala v týdnu víc.

Umění říkat NE

Tady se nemusím rozepisovat. Všichni víme, že je nutné věnovat pozornost jen tomu, co nás opravdu zajímá a čím dřív si osvojíme umění říkat ne, tím lépe. Já na tomto bodě pracuji už dlouho. Nemůžu říct, že by se mi to dařilo úplně stoprocentně, ale snažím se ho aplikovat jak jen to jde.

Udržovat pořádek

Nejen v domácnosti, ale především pořádek v hlavě, v počítači, na sociálních sítích a vůbec, zbavit se všech nepotřebností, které nás jakýmkoliv způsobem zatěžují. Od začátku roku jsem se dala do procesu postupného vyklizení všeho, co mi nepřináší radost, co nepotřebuji a zbytečně mi to tu zabírá místo. S oblečním je to nejhorší. Tam je citová vazba tak silná, že mi ani Marie Kondo nepomůže, ale snažím se zbavit toho ostatního a jde mi to celkem dobře. Postupně si chci vyčistit email i počítač, abych nemusela neustále někde něco hledat a v neposlední řadě se podívat i na to, koho kde sleduji a odebírám, protože to množství informací, které se na mě denně valí se už nedá vstřebávat.

Utřídit si priority

Kdo nebo co je v mém životě nejdůležitější? A co je důležité v ten konkrétní den nebo týden? Rozhodně se nechci honit za nějakým seznamem úkolů, to by bylo trošku kontraproduktivní, ale je potřeba mít stále na paměti hlavní priority a cíleně si pro ně ten volný čas vytvářet. Začínat týden tou správnou nohou, dělat jen to, co dělat chci, mít doma pořádek, aby mi nic neodvádělo pozornost a mohla jsem si v klidu celý den stavět kostky a pouštět vláčky. Mateřská nebude trvat věčně, i když bych si to přála. Takže dokud si můžu rozhodovat o tom, co budu celý den dělat, tak to musím využít.

Bohužel teď jedu na plný plyn a zastavím se až na dovolené, ale letos v létě si chci opravdu odpočinout. Loni jsem chtěla být pro změnu úplně všude, všechny vidět a stihnout toho co nejvíc. Dám se na chvilku offline. Měla jsem v plánu ještě pár článků než odjedu, ale věřím, že se nebudete zlobit, když to posunu na později. Mezitím mě můžete sledovat na Instagramu, kde se budu doufám průběžně hlásit.

Mějte se krásně, užívejte léto a těším se na příště.

Vaše Žanet


8 thoughts on “Je na čase konečně zpomalit

 1. Pavlína

  Také přeji krásné léto! Já si mateřskou právě moc užívám, jak si jedu ve zpomalenejsim režimu, kromě zajištění dětí a domácnosti nic nemusím a můžu si vše plánovat jen podle rodiny.. Je to super a do práce se mi ani nechce 😂

 2. V3ronika♥

  Přesně vím, o čem mluvíš. mám doma 3 týdenní miminko a snažím se uvařit si, uklidit, žehlit, prát a chodit s ní alespoň jednou denně na procházku 😀 místo toho abych když spí se šla najíst nebo taky spát

  • Žanet | Heels and baby powder

   Spánek byl u mě vždycky na 1. místě a hned potom žehlení:) Ale jak jsem začala mít víc energie a on přepnul na jeden spánek denně, tak už mezitím vyšívám milion aktivit. Ale aspoň jednou týdně bych to s ním mohla odpoledne zalomit. To je moje nový předsevzetí:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *