Medové perníčky, recept na perníčky, pečení, košíčky na cukroví

Vánoční medové perníčky

Pečení medových perníčků neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře. Loni jsem je výjimečně nepekla. Jejich příprava je trošku časově náročnější a tak jsem dala přednost raději netradičním, ale na výrobu rychlejším makronkám a máslovým sušenkám. Jenže po těch se tak rychle zaprášilo, že jsem se rozhodla zase pro starou rodinnou tradici, aby na tom stole zbylo něco i do Štědrého dne. Medových perníčků můžete upéct opravdu velké množství, protože déle vydrží a plní i funkci okrasnou. Peču je asi od svých patnácti let a dlouhá léta jsem používala recept od mojí tety, která mě toho v kuchyni hodně naučila. Po čase jsem je začala dělat podle receptu bývalé kolegyně, protože  používala trošku jiný poměr některých surovin a tím jí krásně změkly za kratší dobu. Postupně jsem je vylepšovala, až vznikly ty nejlepší medové perníčky, které si teď můžete upéct i vy. 

Medové perníčky, recept na perníčky, pečení, košíčky na cukroví, měkoučké perníčky

Na pečení si vždycky vyhradím celý víkend. Letos jsem chtěla mít napečeno ještě před první adventní nedělí, abychom to pak doma měli všechno krásně nachystané a voňavé. Nejvíc jsem se ovšem těšila na to, jak se bude tvářit Zolinko a jestli se také zapojí. Výhodou je, že máme učící věž. Má tak o všem přehled a může se mnou péct u kuchyňské linky. Největší zájem projevil o vykrajování a měl strašnou radost, když se mu podařilo něco vykrojit úplně dokonale.

Medové perníčky, recept na perníčky, pečení, košíčky na cukroví

Těsto si zadělám už v pátek večer. Je to rychlá záležitost a postačí vám jedna mísa. Druhý den perníčky peču a až ten následující je zdobím. Je lepší, když jsou vychladlé a trochu odleželé. Letos jsem si pořídila speciální zdobičku, ale předtím jsem používala vždy jen obyčejný sáček, do kterého jsem prostřihla dírku. Sněhovou polevu dělám klasickou bílou, ale pár perníčků zdobím i obarveným sněhem na červeno nebo zeleno.

Medové perníčky, recept na perníčky, pečení, košíčky na cukroví

Těsto dělám vždy jen z poloviční dávky. Vyjdou mi z toho 4 plné plechy a to nám bohatě stačí. Letos jsem pekla z množství dle receptu, protože bych ráda obdarovala kamarádky, ke kterým půjdu na předvánoční návštěvy. Koupila jsem na to v Tchibu parádní dárkové košíčky. V balení byly i stužky a jmenovky. Těším se, až s nimi někomu udělám radost. Tyhle typy dárků miluju. Kéž by mi taky někdo něco podobného nadělil.

Medové perníčky, recept na perníčky, pečení, košíčky na cukroví

Dost už zdržování, pojďme se podívat na recept.

Recept na medové perníčky

Ingredience na perníčky

 • 500 g hladké mouky
 • 200 g cukru
 • 170 g medu
 • 80 g rozpuštěného másla
 • 2 celá vejce
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • 1 perníkové koření (nebo 4 tlučené hřebíčky, 1/2 lžíce anýzu, 1/2 lžíce nového koření a 1/2 lžíce skořice)

Ingredience na polevu

 • 1 bílek
 • 150 – 170 g moučkového cukru
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • lžíce citronové šťávy
 • potravinářské barvivo

Postup

 1. Vypracujeme těsto, které necháme přes noc odležet. Nejméně však po dobu 3 hodin. Nejprve smíchám suché suroviny (mouku, cukr, sodu a koření). Poté vmíchám vejce, med a máslo. Pokud nemáte mlýnek na koření, použijte starší utěrku a váleček. Já používám mixér. Koření je málo, ale když s ním občas zatřepu, rozmixuje všechno. Do koření můžete přidat i lžičku kakaa. Perníčky pak mají lepší barvu.
 2. Těsto rozválíme na placku silnou zhruba 2 – 3 mm a začneme vykrajovat tvary. Desku i váleček si vždy trochu pomoučím.
 3. Vykrájené perníčky pokládáme na plech vymazaný máslem a posypaný moukou anebo na pečící papír. Pečeme uprostřed při 150 – 170°C a stále perníčky pozorujeme. Stačí jim několik minut. Někdo je potírá žloutkem před pečením a někdo ještě teplé až po vytažení z trouby. Pokud je potřete předtím, budou velmi lesklé a povrch nebude úplně hladký. Já je potírám skoro upečené a pak je tam ještě na minutku vrátím. Používám žloutek smíchaný s trochou mléka nebo vody.
 4. Zdobit můžete sněhovou polevou nebo bílou čokoládou. Na zdobení používám zdobičku nebo obyčejný sáček, do jehož rohu prostřihnu malou dírku.
 5. Perníčky uložíme do krabičky a přidáme k nim polovinu jablka, aby změkly. Jablko tam nenecháváme do Vánoc, ale pravidelně měníme za nové.

Věřím, že vám budou chutnat. Já se ještě přeci jen vrhnu do těch máslových sušenek. Co vy budete letos péct?

Přeji vám krásný advent.

Vaše Žanet

 

4 thoughts on “Vánoční medové perníčky

 1. Catherine Black

  Já bych pekla už asi tak 2 týdny, ale říkala jsem si, že je na to ještě čas. Jak dlouho vůbec perníčky potřebují na to, aby se dostatečně uležely? Minulý rok jsem je pekla, ale nebyly úplně takové, jak bych si představovala, takže zkusím tento recept, výsledky vypadají super. 🙂

  • Žanet | Heels and baby powder

   Řekla bych, že teď je ideální čas. Minimálně potřebují tak 14 dní. Hodně tomu pomáhá to jablko. Mně perníčky začaly měknout hned druhý den. Záleží také na nádobě, ve které je skladujete a kde. Pamatuji si, že před lety jsem je dávala do krabice blízko topení, ale trvalo jim to dlouho. Když vám potom třeba ztvrdnou na stole, stačí je zase na chvíli dát do krabičky s jablkem a opět krásně změknou. Přeji hodně zdaru při pečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *