potraviny, které mi doma nesmí chybět, domácí vejce, avokádo, zdravé potraviny, microgreens, hrášková polévka, pečené batáty

7 potravin, které mi doma nesmí chybět

Znáte ty dny, kdy je toho prostě hodně a poslední co se vám chce, je řešit co bude k jídlu? Co připravit, aby to bylo rychlé, výživné a hlavně ze surovin, které máte zrovna po ruce. A co když se ve dveřích objeví návštěva? Tak tenhle scénář si raději nepředstavovat. Nicméně i na to se dá připravit. Dnes to bude ale o tom, jakých 7 potravin mi doma nesmí chybět, abych měla vždycky dát co na talíř, i když je zrovna lednice před nákupem anebo mám jen chvilku na přípravu. Následující seznam mi hodně zjednodušuje život a věřím, že pomůže i vám. Všechny věci z něj se dají navzájem kombinovat, takže snadno vykouzlíte snídaně, obědy i večeře.

Seznam nejde podle oblíbenosti, nicméně na první místo musím dát potravinu, která u nás rozhodně vede.

Avokádo

Zolinko na něm v podstatě vyrostl. Když byl malý, jedl ho jen tak, třeba na svačinu. Postupně se z něj stala jeho oblíbená příloha. Dáváme ho do salátů, děláme guacamole (dětskou verzi bez chilli papriček), hodí se do těstovin místo pesta, na chleba i pečenou bátátu. Je výživné, dobré na mozek, obsahuje vitamin K a zdraví prospěšné tuky, zasytí a dá se kombinovat s čímkoliv. Třeba s krevetami v salátu se zakysanou smetanou, okurkou a koprem.

Toto je můj oblíbený recept: https://entertainingwithbeth.com/avocado-shrimp-cup-recipe/

Vejce

Bez vajec si to neumím představit. Už několik let kupujeme bio anebo domácí. Momentálně máme dobrý zdroj. Na vejcích se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud se aspoň trochu zajímáte o to, co jíte, nemůže vám být původ slepic lhostejný. Já bych si určitě nedala s chutí a čistým svědomím vejce od slepice, která nežila šťastný život a trpěla v nevyhovujících podmínkách. Nehledě na to, že domácí vejce má úplně jinou výživovou hodnotu. Preferuji spíš slané snídaně a tak u nás jedou vajíčka na všechny způsoby. Nejčastěji míchaná anebo moje speciální nadýchaná omeleta s parmezánem, do které lze přidat špenát, chřest anebo houby. Vejce potřebuju do palačinek, zeleninových placek, muffinů, quiche, na lasagne i do pad thai. Osvědčilo se mi uvařit si pár vajec na tvrdo, když si chystám jídlo na týden, a pak jak když najdu, hodí se do salátu, na svačinu nebo k rychlé večeři co dům dal. Mám ráda pečené batáty s avokádem, vařeným vejcem a ředkvičkami na způsob obloženého chlebíčku.

Batáty, čočka beluga, avokádo, teplý salát, microgreens, rychlá večeře, lehký oběd

Plechovka tuňáka

Není nad čerstvou rybu, ale tuňák v plechovce mě vždycky zachrání, když mám minimum času a potřebuju dát dohromady jídlo, které Zolinko zaručeně sní a to je bulgur nebo těstoviny, hrášek, avokádo a tuňák. Většinou mám v lednici i Lučinu, takže když nejsou sardinky, vykouzlím z něj pomazánku, mohu ho zapéct s bramborami, těstovinami, zkrátka je fajn mít ho po ruce.

Mražený hrášek

Neznám rychlejší polévku, než hráškovou. Stačí osmahnout cibulku, trošku česneku, přidat hrášek, zalít vývarem nebo vodou, osolit, opepřit, rozmixovat a polévka je na světě. Samozřejmě si s ní můžete vyhrát, ale když vás tlačí čas, máte jídlo během deseti minut. Jak jsem již psala výše, hrášek je super do rizota, bulguru, těstovin a je z něj i skvělá pomazánka.

Microgreens

Jedná se o mladé výhonky bylinek a zeleniny. Určitě znáte řeřichu, ovšem je jich celá řada. Já mám nejoblíbenější klíčky ředkvičky, ale pěstovat můžete v podstatě cokoliv. Chia, hořčici, rukolu, čočku, řepu, mungo, vojtěšku a další. Je dobré kupovat semínka v bio kvalitě a přímo určené na klíčení. Nejlépe v obchodě se zdravou výživou. Ty ze zahradnictví budou nejspíš chemicky ošetřena a to rozhodně nechcete. Klíčky jsou velice prospěšné, obsahují množství živin a jsou i hezkou ozdobou jídla. Já je sypu na všechno. Nejraději na avokádový chlebík a vajíčka.

microgreens, klíčky ředkvičky, zdravá strava, vím co jím, skutečné potraviny

Vodnice

Bílá ředkev, jejíž chuť je něco mezi ředkvičkou a kedlubnou, je šťavnatá, nepálí a hodí se jak do salátu tak do polévek. Pokud jste kolem ní doteď jen chodili, rozhodně doporučuji příště koupit. V období chřestové sezony jsme ji často přidávali s bílým chřestem do polévky. Má jemnou chuť a vaří se jen krátce. Výhodou je, že v lednici dlouho vydrží a to i když ji nakrájíte na tenké plátky a dáte do skleněné nádoby. Chystám si ji takto do zásoby.

Batáty

Sladké brambory se u nás v poslední době docela zabydlely. Jsou zdraví prospěšné, obsahují vitamíny A a C, vlákninu a pro svou sladkou chuť chutnají hlavně dětem. Často dělám zeleninovou kaši, do které se skvělě hodí. Hranolky, placky, ale nejraději mám plněné batáty. Tady se kreativitě meze nekladou. Brambory dejte na pečící papír, propíchejte jemně vidličkou, nemusíte je ani balit do aloblolu jako obyčejné brambory. Záleží na velikosti, batáty peču zhruba půl hodiny, ty větší déle. Poznám, že jsou hotové, když do nich lehce zajede vidlička a dají se pak snadno rozpůlit. Naplnit je můžete čímkoliv, co je po ruce. Cizrnou s koriandrem, černou čočkou, quinoou, avokádem, fetou, bylinkami.

Seznam by mohl pokračovat dál a je opravdu těžké vybrat jen 7 věcí. Doma mi totiž nesmí chybět ani luštěniny a obliloviny. Nejraději dělám salát z černé čočky Belugy. Jako mňamku pečenou cizrnu. Používám už předvařenou z plechovky, tu smíchám s římským kmínem, koriandem, kurkumou nebo paprikou, olivovým olejem a peču dokud nezezlátne. V lednici mi rozhodně nechybí ani kadeřávek, protože z něj miluju chipsy. Nemůžu opomenout máslo. Bez másla bych si nevychutnala ráno vajíčka, nic bych neupekla a vzhledem k tomu, že bych nemohla žít bez chleba, vážně by mi doma chybělo. Řecký jogurt je nejen skvělý na snídaně s granolou a ovocem, ale zachrání vás, když potřebujete něco marinovat nebo rychlou omáčku k pečeným bramborám. Citróny, bylinky, kari pasta, brokolice a tak dál a tak dál.

Bez jakých potravin se doma neobejdete vy? Máte také svůj seznam? Podělte se a napište mi do komentáře vašich 7 oblíbenců, ať se inspirujeme navzájem.

Mějte se krásně.

Vaše Žanet

 

ODEBÍREJTE BLOG EMAILEM


6 thoughts on “7 potravin, které mi doma nesmí chybět

  1. Katka

    Děkuji za inspirativní počtení❤️ u mě nesmí chybět cuketa, tu dávám snad do každého jídla (dělám z ní např. kyselé zelí – osmažím cibulku na oleji, pak přidám nahrubo nastrouhanou cuketu neloupanou, osolím, opepřím, přidám malinko třtinového cukru a balsamico ocet a chvilinku dusím, není třeba podlivat), kokosové mléko (v DM jsem konečně sehnala bez konzervantů), tvaroh protože je zdroj bílkovin, brambory (ikdyz to není žádná superpotravina, hodně je využívám), med, jablka, ovesné vločky (do polivek místo zahušťování, kaše atd.). Pěkný den

    • Žanet | Heels and baby powder

      Děkuji Katko za inspirativní seznam. Cuketu kupuju taky docela často, takže tenhle tip na kyselé zelí musím rozhodně vyzkoušet! Já dělám z cukety většinou placičky anebo ji dávám k těstovinám a do minestrone polévky. Pěkný den i Vám. Žanet

  2. Eva

    Skvělé téma, taky přidám svoji zkušenost. U nás nesmí chybět koření. Když má člověk doma jenom sůl, pepř, olivový olej a oregáno, tak všechno po čase chutná stejně. Ale když mám zásobu koření, dovedu uvařit každý den jiné jídlo ze stejných surovin. Taky je dobré s kořením umět pracovat a vědět, co jsou tzv soft a hard herbs. Pak můžu ze zeleniny vyrobit středomořské jídlo (tymián, oregano) nebo asijské (koriandr, sezamový olej, sojová omáčka) nebo jakékoli jiné. Mám ráda i různé ochucené oleje (česnek, chilli nebo nějaká bylinka). Vždycky mě svět koření bavil a fascinoval…hlavně, když si uvědomím, že za nové chutě se ve starověku a ve středověku platilo doslova zlatem. A že ty chutě a vůně kreslily hlavní obchodní stezky. Baví mě uvědomovat si, že třeba v Indii neznali chilli, jak se k nám dostal pepř, že vůni majoránky znali naši předkové už ve středověku, ale banán s čokoládou ne. No…mohla bych se rozepsat dlouho. Prostě jsem chtěla říct, že pro mě je základ koření:)

    • Žanet | Heels and baby powder

      Moc děkuju za skvělý komentář. Koření je zajimavé téma a je fakt, že bez něj to někdy vůbec není ono. Já osobně poslední 3 roky jedu jenom sůl, pepř, olivový olej a k tomu obírám bylinkovou zahrádku, kde točím petrželku, tymián a koriandr. Ten tedy spíš v lednici, v zahrádce je okamžitě kaput. Ale ten miluju. Manžel je na koření větší odborník, protože rád dělá thajskou nebo indickou a zrovna tam je ten mix všelijakýho koření dost podstatný. Nemáte tip na nějakou zajímavou knihu, jak o tom píšete, tak mě to začalo zajímat:) Děkuju a mějte se hezky. Žanet

      • Eva

        Mám to načtené a vyzkoušené z různých zdrojů (knížky o bylinkách, videa o vaření…tohle je obecné já vím, omlouvám se.). Jednu ucelenou knížku doporučit nedovedu, i když jich je asi mnoho:(. Zkusím se ještě zamyslet, kde jsem se toho dozvěděla nejvíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *