toddler fashion, detska moda, moda pro deti, jarni radosti

Dubnové a květnové radosti | Školka, dinosauři a instasvět

Krásný začátek týdne. Dnes mám pro vás tradiční radosti uplynulých týdnů. Už mi to psaní těchto článků fakt chybělo. Sice jsem se rozhodla, že jim trochu uberu na pravidelnosti, ale rozhodně o ně nepřijdete. Až prostě bude chuť a nálada, dám vždycky nějaké shrnutí toho, co je u nás nového, zajímavého a inspirativního. Taky jsem již posledně slibovala, že udělám maximum, aby byly články kratší a nemuseli jste si na to brát dovolenou, tak uvidím, jak to dnes půjde. Mám pro vás zážitky ze školky, tip na fajn rodinné odpoledne, čím zabavit dítě, když oba marodíte a také pár témat, která v poslední době upoutala moji pozornost.

Nejzásadnější událostí je Zolinkův nástup do školky. S manželem jsme ho tam poprvé vedli 1. dubna. Byl to velký den plný emocí. Zolinko se hrozně těšil, poslední dobou už o ničem jiném nemluvil. Chtěla jsem počkat až do září, ale došlo mi, že už je připravený. Jen jsem čekala až bude mít 3 roky. Už koncem února jsme se tam jeli podívat. Všechno na mě působilo hrozně pozitivně a z toho jsem vycházela.

Výběr školky jsem hodně řešila, váhala mezi Montessori, soukromou i státní a pokud bych měla jít do detailů, nebral by tento článek konce. Takže stručně. Najít v okolí školku, která by mi po všech směrech vyhovovala, to znamená, měla kvalitní program, dostatek učitelů, zároveň málo dětí ve třídě, příjemné prostředí, vhodné vybavení, dojezdnost od domu do 15 minut, jídelníček, který by respektoval zásady zdravé výživy a spoustu dalších parametrů, kterých bych se opravdu nerada vzdávala, prostě nebylo snadné. Přesto jsem našla školku, o které jsem přesvědčená, že všechna tato kritéria splňuje. Mít ten vnitřní pocit, že dáváte dítě do dobrých rukou, to je asi to nejdůležitější.

Mateřská školka v Bášti, pro kterou jsem se rozhodla, mě mimo jiné zaujala i tím, že nejsou žádný hlídací kroužek, ale systematicky děti připravují na školní docházku. Je to akreditovaná školka a vycházejí z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání stejně jako ve státních školkách. Mají propracovaný program, zajímavé aktivity, výlety, divadla a navíc se tam vyučuje angličtina.

Neustále nás informují, všichni mají čas podávat detailní zprávy o tom, jak si tam dítě vede a jsou celkově vstřícní, milí a hlavně trpěliví. To jsem velmi ocenila, když jsem ze začátku bojovala s loučením, vysedávala u paní ředitelky a sledovala Zolinka na kameře, jestli náhodou nepláče. Neustále mě uklidňovala a dávala rady, jak se se situací nejlépe vypořádat. První den bylo vše neokoukané a Zolinko nadšený, další tři dny trochu plakal při předávání a já o to víc doma, ale jakmile jsem se uklidnila a přijala fakt, že je o něj dobře postaráno a už není miminko, byl v pohodě i on. Má tam kamarády a pokaždé se těší.

Do školky chodí jen dvakrát týdně. Časem přidáme den navíc, ale zbylé dva si necháme na kurz plavání a čas jen pro nás.

Nedávno jsem poslouchala velmi zajímavý pořad o tom, jak se připravit na školu. V rozhovoru řeší Michaela Pugnerová (přednáší psychologii na UP v Olomouci, mimochodem učila i moji sestru vývojovou psychologii) a Ivana Dušková (ta vede psychologicko-pedagogickou poradnu) i téma školek, vývoje dětí a moc hezky mluví o tom, jak je důležité s dětmi trávit čas. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

Nejspíš už víte, že miluju hotelové brunche. Cítím se tam vždycky jak na dovolené. O Velikonocích jsme vyrazili do Midtown Grill v Marriottu, kde mají brunche tematické a pokaždé se skvělou sváteční atmosférou. Jen ten dětský koutek by mohl být větší a s lepším programem. Ještě do léta bychom chtěli vyzkoušet brunch v hotelu Mama Shelter. Už na první pohled je to naprosto odlišný koncept, trošku divočina, ale reference máme výborné.

brunch_marriott, brunch s detmi, kam v praze na brunch, stylová máma, s detmi do restaurace

O tom, proč je důležité, abychom si udělali čas sami na sebe, jsem se rozepsala zde. Už se nemůžu dočkat, až se úplně vyléčím z nachlazení, které mě trápí víc jak dva týdny. Strašně mi chybí jóga a těším se, až si konečně zajdu na masáž, kterou jsem si nedávno nadělila.

Být nemocná s dítětem je asi největší výzva, navíc když vám odejde hlas. Hodně jsme kreslili a nalepovali zvířátka. Samolepkových knížek máme hned několik, ale teď nám sestra přivezla tyhle archy od Melissa and Doug, na které se dá lepit stále dokola a dost to rozvíjí dětskou představivost. Máme džungli, farmu, prales, podmořský svět a lepíky jsou dobře odjímatelné i pro tak malé ručičky.

Když nevíte, co s načatým odpolednem, tak určitě vyrazte s dětmi na dinosaury do DinoParku v Galerii Harfa. Zolinko je teď celý dinosauří, takže to bylo nevyhnutelné. Docela mile mě to překvapilo. Dinosauři jsou v životní velikosti a vydávají reálné zvuky. Trošku strašidelné pro tak malé děti, ale balolat tam bylo asi nejvíc. Je fajn, že je to venku na střeše, jen škoda těch budov okolo. Za hodinku už tam nemáte co dělat, ale určitě to stojí za návštěvu.

Aniž bych to nějak plánovala, výrazně jsem omezila čas na sociálních sítích a musím říct, že mi to neskutečně prospívá. Instagram stále beru jako zdroj inspirace, ale poslední dobou mám čím dál silnější pocit, že se z Instagramu stává přehlídka rádoby influencerů a každý se tam honí za lajky. Když jich totiž nasbíráte hodně a taky vám stoupnou sledovatelé, můžete pak s ostatními „vlivnými lidmi“ dělat třeba reklamu čerpací stanici a to je přece super, nebo ne?

Koho tato problematika zajímá, doporučuji článek Influenceři a falešná autenticita avokádového toastu, který mi nedávno poslala kamarádka a dost nás bavil. Popisuje realitu, která se opravdu děje a se kterou se denně setkáváme. Jak snadné je ovlivnit chování tisíců lidí, dokázal nedávno i britský YouTuber Byron Denton. Ve svém testu týden předstíral, že je bohatý. Sám byl překvapen, jak to je jednoduché. Nedávno fejkoval výlet na festival Coachella. Jeho fotky mě v tomto článku fakt baví. Některá počínání influencerů ovšem tak vtipná nejsou. Možná jste zaregistrovali kauzu YouTuberky Rawvany, která propaguje veganství a prodává tomu odpovídající programy na podporu hubnutí, jenže se jaksi nezmínila o tom, že jí tenhle životní styl ničí zdraví. Pak stačilo jedno video z Bali, kde byla zachycena se salátem s rybou a její hvězdná kariéra byla ta tam. Kdyby však šlo jen o její kariéru, že?

Mám radost, že se momentálně testuje skrytí počtu lajků, což je rozhodně správný krok k tomu, aby lidé opět postovali to, co se jim líbí a neupřednostňovali obsah, který jen nasbírá víc srdíček, nicméně tím nezmizí dokonalé modelky na Santorini, vyladěné avo toasty a já nevím co všechno, co vede osoby se slabší vnitřní hodnotou k tomu, aby se porovnávaly a měly z toho trauma.

Touto myšlenkou dne bych to zakončila a budu ráda, když se k tomuto tématu vyjádříte i vy.

Mějte se krásně a příště to zase o něco víc zkrátím.

Vaše Žanet

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *