kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Jak vybrat vhodnou aktivitu pro dítě

V dnešní době existuje tolik různých možností, kam se dá zapsat dítě už skoro od narození, že z toho jde člověku mnohdy hlava kolem. Vyberete-li však ten správný kroužek, který bude dítě bavit, podpoříte tím jeho rozvoj a navíc načerpáte inspiraci pro další aktivity na doma. Kdo nás chvíli sleduje, tak ví, že už od Zolinkova kojeneckého věku chodíme plavat, cvičit, nějakou dobu jsme navštěvovali taneční hodiny a před časem jsme k tomu přidali kurz Poznáváme svět, inspirovaný principy Montessori, který vede velmi milá lektorka Pavlína Kapalová. Tato aktivní maminka, která učí mimo jiné i znakovou řeč pro slyšící miminka a batolata, nás vždy na hodinách obohatí zajímavými postřehy ze života i výchovnými tipy. Požádala jsem ji, aby se s námi podělila o svá moudra. 

Kurz Poznáváme svět mi doporučila kamarádka z plavání a zprvu jsem váhala, zda si přibrat další kroužek. Přeci jen jsme měli v tu dobu ještě navíc cvičení a tři aktivity týdně mi už přišly trochu moc. Jenže po první zkušební hodině bylo rozhodnuto. Malý byl nadšený a já taky!

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Je to specifický typ kroužku a má svá pravidla. Na druhou stranu si myslím, že je velice přínosný a děti se tam toho spoustu naučí. Pomalu pozoruji, jak si Zolinko osvojil některé poznatky a aplikuje je i doma.

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Každá lekce má své téma. Například nářadí, nábytek, léto, zvířata nebo barvy. Hodina nabízí podnětné prostředí pro přirozený rozvoj batolat. Střídají se pohybové, rytmické, výtvarné a poznávací aktivity. Dítě si rozšíří slovní zásobu, trénuje komunikaci, pozornost, jemnou motoriku a samostatnost. Hodiny jsou rozděleny do několika bloků tak, aby i nejmenší děti udržely po celou dobu pozornost. Dítě je potřeba pozorovat. Jen tak zjistíte, jestli raději v klidu přesývá fazole nebo by bylo šťastnější úplně jinde.

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Já jsem už po první hodině věděla, že tohle je přesně ten typ kroužku, který si Zolinko oblíbí. A měla jsem pravdu. Hrozně se tam vždycky těší a už dva dny předem hlásí, že chce dělat s Pájou válí válí (děti si samy smotávají koberečky, když dokončí svoji práci). Po manželovi má smysl pro detail. Vadí mu rozbité zrnko kávy, kterou má přesývat, rozsypaná mouka nebo kapka vody na podlaze. Rád skládá puzzle, hraje pexeso, rovná věci podle barev, navlíká a přesývá. Jsou ale i činnosti, které vyloženě dělat nechce. Hlavně ty, u kterých by se zašpinil. Takže skoro nikdy neodcházíme s výrobkem, protože lepidlo lepí, barva barví a to je problém. Má v tom prostě jasno.

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Proto je důležité děti pozorovat a včas jim nabídnout tu správnou aktivitu. Pár tipů, jak na to, mi prozradila Pavlína a já mám radost, že se o to mohu s vámi podělit.

Čas dětem, čas pro děti. 

Čas. Čas, který my dospělí většinou postrádáme. Ovšem máme o něm určité povědomí. Víme, kdy co přijde a většinou i proč to přijde. Zato naše malé děti nevědí, jak dlouho trvá den, kdy je to zítra nebo včera. Proto tolik milují, pokud dny plynou ve stejném režimu a tím si aspoň trochu mohou představit, co bude následovat. Mají čisté otevřené hlavičky, do kterých jim my, dospěláci, dáváme vše podle toho, jak se chováme, co děláme, jak se vyjadřujeme. Jsme pro ně velkými vzory. Děti se totiž učí nejvíce nápodobou. Tedy opakováním toho, co vidí ve svém okolí. 

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Pokud chceme děti zaujmout, měli bychom jim umět v pravou chvíli nabídnout tu správnou činnost. Jaká je ta pravá právě pro vaše dítě? Na tuto otázku si odpovíte nejlépe vy sami, jeho rodiče. Jste totiž dítěti nejblíž. Trávíte s ním nejvíce času. Stačí k tomu velmi málo. Každý den, se alespoň na pár minut zastavte a pozorujte svoje dítě a zapisujte si, co dělá, co ho zajímá a co zkoumá na věcech, které ho obklopují. 

Ty nejoblíbenější hračky totiž nemusíte kupovat. Jsou jimi každodenní činnosti, práce, které děláme my dospěláci a děti je potřebují trénovat, aby se je mohly naučit. Je to například věšení bundy na věšáček v chodbě. To se ovšem dítě nenaučí, pokud to bude dělat pouze 1x denně po příchodu domů. Je tedy fajn mu na tuto aktivitu připravit například destičky, kam může věšet klíče. Nebo mu koupit obyčejný věšáček na hrnečky a na ně ať si dává kousky provázků, vajíčka s úchytem či kolečka. Anebo jej nechat prostě věšet bundy i v jinou denní hodinu. 

Každý den nás děti vidí v kuchyni jak něco sypeme, lejeme, krájíme. I tyto činnosti děti zajímají už v útlém věku a chtějí je s námi právě v tuto chvíli zkoušet. Vysvětlením, že ostrý nůž by mohl způsobit zranění, naladíme dítě k použití nože příborového, kterým jde ovšem taky dobře krájet vařená mrkev, banán nebo jahody. 

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Nachystejte pár takových aktivit, které umístíte vždy na jeden podnos. Nemusí jich být mnoho, stačí třeba 3. Aby si dítě mohlo celou pomůcku přenést například ke stolečku, nebo na zem na kobereček, který mu vyčlení jeho osobní prostor pro práci. Po nějaké době, kdy dítě už zvládá připravené aktivity bez chyb, vytvoříme nové. Opět v závislosti na zájmu dítěte. Budete společně šťastně pozorovat jeho rozvoj a zaujetí při soustředěné práci. 

kurz poznáváme svět, montessori, vhodná aktivita pro dítě, jak zabavit batole

Uvěříte pak, že ke zdravému vývoji vaše dítě potřebuje opravdu málo věcí a vůbec ne krabici plnou hraček, které stojí mnohdy velké peníze. 

Mateřství je o hledání zaujetí dítěte v tom, co ho zrovna v tu danou chvíli baví.

Pokud vás oslovil tento přístup a chtěli byste načerpat víc inspirace, ať už na práci s pomůckami nebo se dovědět něco zajímavého o výchově metodou Márie Montessori, podívejte se na stránky www.kurzypavlina.cz, kde najdete brzy aktuální informace o připravovaných kurzech. Ty jsou vedeny pod společností GoKids, kde jsou i zajímavé články.

My navštěvujeme kurz v Centru volného času v Měšicích. Je tam pěkná hernička, kavárna i velké venkovní hřiště. Máme to za rohem a co je super, je tam obrovské parkoviště. Zázemí tedy nemá chybu. Je to vždycky příjemně strávený půlden. Nakonec už máme jen tento kroužek a plavání. S cvičením jsme dali pauzu do podzimu. Venku je krásně, tak proč být zavřený v tělocvičně, navíc když máme za domem parádní pískoviště.

Tady je odkaz na moje články z kategorie aktivity, které vám třeba unikly a mohly by vás zajímat. A zde je pár tipů na kreativní hračky, které mě v poslední době zaujaly a je na ně navíc radost koukat. Obrázky jsou rozklikávací.


Líbil se vám tento typ článku? Pokud ano a přišly vám některé poznatky užitečné, budu ráda za sdílení. Určitě mi napište, jestli také chodíte s dětmi na kroužky a jaké jsou vaše oblíbené.

Mějte se krásně a budu se těšit na vaše reakce.

Vaše Žanet


4 thoughts on “Jak vybrat vhodnou aktivitu pro dítě

  1. Pavlína

    Ahoj Žanet,
    mockrát děkuji za tvůj článek a důvěru. Vážím si každé z vás, maminek a vážím si vašich dětí, kteří mi dělají velkou radost.
    Pája

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *