Od 4. měsíce jsem začala s příkrmy. Už jsem skoro nekojila, takže nebyl důvod to odkládat. Naplánovala jsem to na víkend, aby u toho mohl být i manžel a moje máma, která u nás zrovna byla. Přeci jen, byla to veliká událost. Strašně jsem se těšila, až budu malému každý den vařit, hledat různé recepty a vymýšlet všelijaké nové kombinace. První jídlo byla mrkvička s bramborem a dostal ji naservírovanou v porcelánové misce s koníčkem od Hermés z kolekce Adada, kterou mu koupil manžel k Vánocům. Já mu k tomu přikoupila stříbrný příbor od stejné značky a krmení mohlo začít.
Jestli čekáte, že to hned rozbil, jak mě všichni strašili, tak to se nestalo. Miska zatím drží a doufám, že ještě dlouho bude. I kdyby ji Zolinko jednou rozbil, slepili bychom ji a dali do krabičky na památku. Manžel chtěl něco tradičního, na co bude třeba rád vzpomínat. Inspiroval se u mě. Já mám totiž také svůj porcelán, ze kterého jím ještě dnes polévku, když jsem u našich. Dlouho jsem měla i svojí první lžičku, ale tu jsem pak někde při stěhování ztratila. Na tu Zolinkovu musíme dávat větší pozor. Musím říct, že ta jeho lžička je skvělá a nedá se srovnat s plastovou. Tu jsem zkoušela na cesty, ale je moc hluboká a zůstala v ní půlka porce. Tahle má výborný tvar, je plytší a krmení je radost. Jídlo není všude okolo a navíc stříbro je antibakteriální.
Zpět ale k příkrmům. Takže moje vidina vaření a vymýšlení se rozplynula hned na počátku. Abych to vysvětlila. Jsme oba velcí spáči. Když byly Zolinkovi 4 měsíce, měli jsme to období, kdy jsme vyspávali skoro celé dopoledne. No jo, jenže když se kolem poledne probudíte, tak za prvé já nestihla vařit oběd a za druhé on chtěl hned mlíko. I kdybych nevyspávala a šla jsem vařit s předstihem, stejně bych mu nemohla dát na lačný žaludek hned nějakou zeleninu. Takže první bylo mléko a oběd následoval až třeba za dvě hodinky. Trvalo mi docela dlouho, než jsem našla nějaký systém.
Teď mám zase problém s tím, že mi většinou zaspí oběd, protože se naučil ráno vstávat až kolem deváté, to si dá mléko, chvíli si hraje a pak stihne maximálně svačinu a jde zase spát. Často obědvá až pozdě odpoledne. Snažím se s tím časem nějak bojovat a věřím, že se to samo upraví. Důležité je, že jsem se i přes toto všechno docela brzy dopracovala k tomu, že jí tři příkrmy denně. Svačinu – oběd – svačinu a někdy ještě podvečerní kaši.
Od prvního dne jedl krásně a docela velké porce, ale byl dost blicí. U jídla nenadělal nepořádek a nestrká mi nikdy ruce do misky. Pro případné nehody mám praktický bryndáček s kapsičkou. Bohužel to na mě pak vždycky vyklopil, a to když jsem to nejméně čekala. Ze začátku jsem totiž dělala tu chybu, že jsem ho dokrmovala mlékem skoro hned po příkrmu. Bylo mi jasné, že musí mít hlad. Pediatra mi pak řekla, že mezi příkrmem a podám mléka má být pauza. To správné načasování je opravdu důležité. Už to máme vychytanější. Pomohla mi Humana proti ublinkávání a pak čím víc jedl pevnější stravu a méně mléka, tak se to samo upravilo a dnes už nezvrací vůbec.
První příkrmy jsem vařila sama. Mrkev a brambory, cuketu, batáty nebo červenou řepu. Vše s kapičkou olivového oleje. Co, jak a kdy zavádět, jsem nastudovala z materiálu, který mi dali v porodnici. Jeden list hustě popsaného papíru, který ve mně však vzbudil důvěru. Přijde mi, že čím víc informací člověk má, tím je zmatenější. Co se týká příkrmů, platí to dvojnásob. Dle zmíněného návodu, by mezi 4. a 6. měsícem mělo miminko ochutnat zeleninu, maso, žloutek, ryby, lepek a ovoce. Do masa jsem se raději moc nepouštěla, protože ho doma nejíme a trochu mě děsila představa, jak ho mixuju. Zároveň nemám důvěru v maso z běžných obchodů a tak jsem často vedla vnitří boj, který nakonec skončil podáváním příkrmů ze skleniček.
Pořád jsem dumala nad tím, zda se dá vůbec věřit tomu, že to bio v obchodech je opravdu bio. Není pak lepší koupit skleničku, kde to snad musí projít všechno přísnou kontrolou? Bylo toho na mě moc. Každý má názor jiný. Někdo by skleničku nedal, někdo na ně nedá dopustit. Jak to máte vy? Já jsem asi něco mezi. Když si představím, že bych sama jedla pořád něco zavařené, nebyla bych z toho asi nadšená. Jenže já nemám dědu se zahrádkou a moc zkušeností s bio potravinami taky ne. Do této doby jsme je nekupovali. Spíš jen výjimečně. Navíc bych mu asi neposkytla tak pestrou a vyváženou stravu, jako když ji kupuji už hotovou. Kde bych třeba koupila jen kousek krůty nebo dělala přesnídávku ze sušených švestek, tvarohu a quinoi, aby byla tak dobře vychucená, jako ta z kapsičky?
Po pár týdnech improvizací se zeleninou, kterou jsem tedy převážně připravovala sama, jsem začala přidávat rovnou dopolední i odpolední svačinu. První jablíčko jsem vařila, ale nakonec jsem zase sklouzla k těm skleničkám. Objevila jsem totiž příkrmy BabyBio a ty mě nadchly jak složením, tak širokou škálou různých druhů. Jsou rozhodně o úroveň výš, než jiné příkrmy. Je pravda, že některé kombinace podle mě nejsou vhodné od těch měsíců, které tam uvádí. Francouzi to mají ale asi jinak, dávají už od 4. měsíce různé bylinky, cibuli, fazolky a jinou divočinu. Nicméně, když si přečtete složení a vyberete si to, co uznáte za vhodné, je to ok.
Nejvíc malému chutná přesnídávka s banánem, jablky, sušenkami a creme fraiche, mirabelky s jablky nebo jablka se sušenou švestkou. Hrušky mu nedělají dobře. Ze zeleninových mají velmi dobře dochucené všechny druhy. Samozřejmě se mi nechce kupovat mrkev s dýní, kterou jednoduše uvařím, ale těžko bych vařila nějakou rybu s bylinkami a pěti druhy zeleniny. Stejně mám pocit, že mu ty skleničky prostě chutnají víc. Rád si dá ale i bílý jogurt s banánem anebo křupku. Pár zajímavých receptů na první příkrmy jsem našla zde a něco z toho jsem už zkoušela. S tím kmínovým vývarem je to dobrý nápad.
Nedávno jsme byli v Lucembursku a koupili tam příkrmy značek Blédina a Good Gout, které u nás neseženete.* Pokud byste na ně někde v cizině narazili, rozhodně doporučuji. Jsou to opět francouzské značky a mají velmi zajímavé kombinace. Mrzí mě, že jsem jich nekoupila víc.
Takže můj plán je zatím takový, že dokud budu podávat příkrmy mixované na kaši, budu je kupovat ve skleničkách. Mám jistotu, že pokryju denní dávku všech vitamínů, minerálů, strava je pestrá a malý si zvyká na všechny možné chuťě. Zolinko vůbec není vybíravý, jen na brokolici a špenát se moc netváří, ale já se mu vůbec nedivím. Až přejde na mačkanou stravu, tak si umím představit, že si pro sebe dělám rybu na páře a mu kousek oddělám a k tomu třeba pomačkám bramboru. Pro větší mimino mi to kupované už moc smysl nedává.
Dnes jsem byla na semináři o příkrmech, který pořádalo Feedo ve spolupráci s Hipp. Byla jsem překvapená kolika kontrolami musí výrobky projít. Jejich laboratoře prý dokáží zjistit i jedno zrnko soli v 50 metrů dlouhém plaveckém bazénu. Bavilo mě i povídání o pěstování zeleniny, jak to mají se škůdci, čím hnojí a podobně. Celé mě to jen utvrdilo v tom, že skleničky jsou dobrá volba. Jen škoda, že už pěkně lezou do peněz.
Jak to máte vy? Vaříte nebo kupujete? Jaké byly vaše začátky s příkrmy? Napište mi, ráda si přečtu vaše zkušenosti.
Vaše Žanet
* Značku Goud Gout již začalo prodávat Feedo.cz.
Ahoj, tvůj blog mě vážně neskutečně inspiruje, obdivuji, že se nehroutíš z toho, že nemáš mateřské mléko a že Zolinka nemůžeš kojit do jeho dvou let, že mu dopřeješ příkrmy a nedáváš výhradně jen UM. Mám na to stejný názor a jde hlavně o to ať jsi ty i malý v pohodě.:-) Mám dvou měsíční holčičku a toho mléka taky moc nemám, takže to budu řešit stejně jako ty.:-)
Milá Ivet, děkuji moc za komentář. Jsem ráda, že Tě blog inspiruje. Samozřejmě jsem byla smutná z toho, že jsem kojila tak krátce, bylo to hezký. Ten poslední den kojení byl vážně zvláštní. Na druhou stranu do dvou let bych určitě nekojila. Doktor říkal, že ty tři měsíce byly nejdůležitější a po půl roce, kdy se normálně přikrmuje, už to nemá takovou váhu. Nevěřím, že každá žena může kojit. Ani těm řečem o nabídce a poptávce. Když to nejde, tak to nejde. Přesně jak píšeš, hlavně aby byla máma a mimino v pohodě. Já když nasadila UM, tak byl malý zase jako vyměněný. Spokojený, zase si krásně hrál, spinkal, takže proč ho trápit nějakými pokusy o záchranu mateřského mléka. Přeji ať se vám první krmení příkrmy vydaří. Měj se hezky. Žanet
Nam nedavno byly 4mesice a take prikrmuji sice do toho kojim a to ve velkym mala je totiz velky zroutik a na uacatku prokrmu sem vahala jestly mam nebo nmam zacit nakonec sme to zkusily a mala dlabe o sto sets sem rada ze je tu nekdo kdo take prikrmuje od 4mesice nebod mi vsichni rikaji at nedavam ze kojim ze je to zdravejsi ale kdyz to male prospivalo rekla jsem si ze se toho budu drzet ted mame 62cm a necelych 6500kg a jsme vsichni spokojeni mockrat dekuji ze jsem si mohla precist vas blog moc me povzbudil a inspiroval
Děkuji za komentář. Jsem ráda, že Vás můj článek povzbudil. Já si myslím, že čím dřív se začne přikrmovat, tím menší odpor mimčo klade:) Zolinko rád ochutnával a zkoušel. Podle mě, kdybych čekala a začala později, už by si mohl víc vymýšlet. Teď už se na jídlo vyloženě těší, a když nesu misku, tak už ví co bude a začne otvírat pusu. To je fakt srandovní:)
Ach, ta vaše výbava! Měla jsem jít studovat něco rentabilnějšího… 😀
Kdyby se vám ten Hermés nakonec přeci jen rozbil, mrkni na kintsugi – japonskou techniku slepování pomocí zlata nebo jiných drahých kovů. „As a philosophy, it treats breakage and repair as part of the history of an object, rather than something to disguise.“
Zatím drží, ale vždycky když tu misku umývám, tak se modlím, aby mi nevyklouzla:) Jako fakt bych ji nechtěla kupovat znovu. Hrneček nevím, jestli mu vůbec někdy dám do ruky:) Má teď období, že všechno háže na zem.
Také jsem váhala nad volbou sklenička nebo doma připravované. Toníkovi jsou 4 měsíce a dle pokynů doktorky mám začít se zeleninou, jelikož už od tří měsíců je na UM, protože já mléko neměla. No, není to žádná sláva. Viz můj článek psaný přímo Toníkem 🙂 Ale už vzal na milost mrkvičku, zato brokolici a brambory ani náhodou. To mu nechutná, mrkvička chutná, ale stále si není jistý s polykáním a lžičku používáme spíš pro srandu. Když chci, aby se najedl, tak to dokrmíme z flašky s větší dírkou, přeci jen je ještě malý. K těm skleničkám – střídáme to. Bio zelenině také nevěřím. Skleničky jsou asi lepší volba, ale chutnají jinak (lépe) než čerstvá namixovaná zelenina. Tak nechci, aby si zvykl výhradně na to. Takže někdy uvařím a namixuji, někdy sklenička. Vhodné ovoce na zahradě naštěstí máme (jablka, hrušky, švestky, meruňky), tak to v létě nebude problém, ale v zimě asi skleničky. Na letošek asi mrkev vysadíme, ta bude totiž očividně nejdůležitější součástí příkrmu. A také jak co. Četla jsem, že košťály brokolice a špenát obsahují příliš mnoho dusičnanů, tam je sklenička jasná volba.
Já kdybych dnes začínala znovu s příkrmy, tak bych už asi taky střídala hlavně ze začátku skleničky s domácí zeleninou. Jenže to je těžký. Já mu fakt vařila od začátku tu mrkev a batáty (ty jedl), ale pak mi párkrát něco nesnědl (špenát) a vzdala jsem to. Pak bylo těžký ho už naučit na to moje, protože to nikdy nebude tak dobře dochucené. Naštěstí jsme teď docela pokročili a například mi jí zapečenou brokolici, za což jsem ráda. Dřív se na brokolici moc netvářil. Košťály mu ale nedávám, a to jsem ani nevěděla, že obsahují tolik dusičnanů, takže díky moc za info.