cteme detem, detske knihy, pohadky, pavla hanáčková, jak zvířata spí, knihy o zvířátkách

Zolinkovy oblíbené knihy a jedna pro vás

Už to bude skoro rok, co jsem avizovala, že připravuji souhrnný článek o Zolinkových oblíbených knihách. I když mi to trvalo několik měsíců, článek je konečně tady! O knihách sice průběžně moc nepíšu, dávám přednost jiným tématům, ale to neznamená, že doma nečteme. Nových knih moc nekupujeme, to proto, že máme ty naše stálice a ty Zolinka pořád baví. Chci tedy navázat na minulý knižní článek Co si čteme pod peřinou a proč je důležité číst dětem už odmalička a představit vám seznam toho nejlepšího, co doma máme. Rozdělila jsem to do různých kategorií podle typu knih. Tak vítejte v Zolinkově knihovničce a rozhodně vydržte až do konce, protože mám jednu jeho oblíbenou knížečku i pro někoho z vás.

Některé knihy máme doma už dlouho, ale našel si k nim cestu až nedávno a jiné nedá z ruky, protože jsou prostě ty nej. Těmi bych rovnou začala.

Říkačky o autech a strojích, Říkačky o dobrotách, Říkačky o botech a oblečení, dětské knihy

Básničky a říkanky

Možná už znáte Říkačky o autech a strojích a Říkačky o dobrotách. Knihy plné vtipných, moderních říkanek, které vás budou zaručeně bavit. Mám kamarádku, která nám ráda nosí knihy a touhle rozhodně zabodovala. Nevycházíme bez nich z domu. Jsou malé a skladné. Dobrá zpráva je, že k nim vyšla třetí do série, Říkačky o botách a oblečení. A protože si myslím, že tohle jsou fakt nejlepší knížky, koupila jsem posledně i jednu navíc. A ta bude někoho z vás!

Říkačky o autech a strojích, dětské knihy

Knihy o zvířátkách

Jak zvířata spí

Jak zvířata spí je hezky ilustrovaná kniha nejen pro děti, ale i dospělé. Pokud tedy nejste přeborníci v zoologii, určitě vás kniha zaujme. Já v téhle oblasti dost tápu, protože jsem ani nevěděla, jak vypadá Ploskozubec anebo Plšík lískový. To už vím a taky to, že sotva se na jaře probudí, už zase myslí na spaní. Hned si začne stavět hnízda z trávy a listí. Samozřejmě jsou v knize i žirafy, páv nebo obyčejná kočka. Kniha je velmi kvalitně zpracovaná a líbí se mi i texty, které jsou opravdu zajímavé a hezky se čtou. Nabízí i prostor k zamyšlení. Proč vlastně zvířata spí, proč my a proč to má každý jinak? Proč je spánek důležitý a vůbec odpočinek? Ano, žhavé téma dnešní doby.

Jak zvířata spí, dětské knihy

Jak zvířata spí, dětské knihy

Knihy Pavly Hanáčkové

Máme doma trio Mýty a předsudky o zvířatech, Co má klokan ve vaku a Nečekaná přátelství.

Nečekaná přátelství, Pavla Hanáčková, dětské knihy, Co má klokan ve vaku

Opět velmi hezky ilustrované knihy pro všechny malé milovníky zvířátek. Všchny tři jsou sice pro trochu starší děti, ale my je nějaký ten pátek čteme a je pravda, že spíš vybírám jednotlivé texty, které vím, že ho zaujmou. Snažím se v nich najít vždycky něco vtipného, abych udržela jeho pozornost.

Nečekaná přátelství, Pavla Hanáčková, dětské knihy, Co má klokan ve vaku

První z nich popisuje mýty, které se o zvířatech povídají. Opravdu jsou želvy tak pomalé? Lišky vychytralé a medvědi postrachem lesa? U nás nejvíc boduje hláška „smrdíš jako prase.“ To se může Zolinko smíchy potrhat a pokaždé mu musím číst nejprve tuto stránku. U Nečekaných přátelství ho zase vždycky rozesměje ptáček Klubák, který klove zebry do ucha. Má svůj kosmetický salón a chodí k němu zvířata, aby jim ze srsti vyzobal breberky. Dokonce jsem si musela vymyslet pohádku o tom, jak si Klubák založil ten salón krásy a tu pravidelně už několik měsíců říkám před spaním. Poslední z knih, Co má klokan ve vaku, je opravdu pro starší děti. Za mě nejméně preferovaná z těch tří. Sice ho rozesměje kámoš ve vaku, ale celkově je ta tematika trošku těžší.

Nečekaná přátelství, Pavla Hanáčková, dětské knihy, Co má klokan ve vaku

Zařadila bych sem ještě jednu knihu a to ryze vánoční. Čteme ji ale po celý rok, protože se mi ze všech knih čte nejlíp. Nevím, jestli to není tím, že je ve slovenštině.

Tajný vianočný hosť

Je to velmi milý příběh o zvířátkách z lesa. V hlavní roli je medvěd, který se přistěhoval. Je tak zaneprázdněný přípravami na Vánoce, že si nevšiml, že se ho všechna zvířátka bojí a když je pozve na hostinu, nikdo nepřijde a on se diví proč.

Tajný vianočný hosť, dětská vánoční kniha

Tajný vianočný hosť, dětská vánoční kniha

Letos vyšlo volné pokračování Nečekaný vianočný list a já věřím, že bude stejně dobrá a krásně čtivá, jako ta předešlá.

Ty, které chytí za srdce

Takhle jsem nazvala katergorii knih, které mají i hlubší myšlenku.

Co mi řekl táta, dětské knihy

Co mi řekl táta

Knihu Co mi řekl táta jsem prvně zahlédla na kroužku a nějak mi to nedalo a hned jsem ji musela objednat. Hlavním hrdinou je malý Adámek, který se na začátku knihy prochází s tatínkem po pláži, pozorují ptáky a on se ho ptá na všechny svoje strachy a obavy, které by mohly nastat, kdyby se také rozhodl, že se chce dostat tak daleko, jako ti ptáci. „Ale co když začne foukat vítr?“ „A co když mě postříkají vlny?“ „A co až přijde noc?“ Takhle pokračuje dál a dál a tatínek s klidem na vše odpovídá a podporuje ho v tom, že všechno dobře dopadne, že všechny překážky v životě překoná.

Co mi řekl táta, dětské knihy

Obejmi mě, prosím

Další milá kniha s medvědem v hlavní roli. Tedy rovnou se dvěma. Táta a syn se jednoho dne rozhodnou, že si udělají báječný den a postupně obejmou všechny v lese. Začnou u pana Bobra a pokračují u slečny Lasičky, Anakondy, nevynechají ani pana myslivce. Obejmou skoro všechny, ale na někoho přeci jen zapomenou. To bych ale prozradila příliš. Hlavní myšlenka knihy Obejmi mě, prosím není nikde tajně ukryta. Poselství je odhaleno hned na začátku. Pokud někoho obejmete z lásky, je to to nejkrásnější, co komu můžete dát. Je to jedna z knih, která si žádá akci. Už když jsme ji četli poprvé, chodil malý stále s tím, že obíma obíma. Pak se nám někde ztratila, nechápu dodnes kde. Pořád o ní mluvil, že jsem ji prostě musela koupit znovu.

Kniha Obejmi mě, prosím

Neustále je v kurzu Mouk a každý den před spaním se musí číst Mapy. Přes to nejede vlak. Občas ještě vytáhne nějaké stařší leporelo pro mimina, ale už minimálně. Poslední dobou čte na dobrou noc i on nám. Konkrétně z knihy Tlapková patrola. Dost se u toho pobavíme.

To je z našeho výběru pro tuto chvíli vše a teď už slibovaná soutěž.

Říkačky o botách a oblečení

SOUTĚŽ o knihu Říkačky o botách a oblečení (soutěž ukončena)

Podmínky soutěže:

 1. Přihlaste se k odběru blogu emailem. Kdo už blog odebírá, může tento krok přeskočit. Formulář je hned tady dole. Stačí vyplnit vaši emailovou adresu a čekat na potvrzovací email, který je poté potřeba ověřit. Pro jistotu zkontrolujte i spam. Potom už se můžete těšit na moje nové články a tematické bonusy.
 2. Podmínkou je doručovací adresa na území ČR.
 3. Napište mi do komentáře vaši nejoblíbenější knihu z dětství. 
ODEBÍREJTE BLOG EMAILEM


Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A to je vše. Soutěž bude ukončena v neděli 24. 11. 2019 v pravé poledne. Výherce potom vyhlásím zde na blogu, v komentářích pod článkem. Přeji hodně štěstí!

Mějte se krásně.

Vaše Žanet

Říkačky o botách a oblečení

13 thoughts on “Zolinkovy oblíbené knihy a jedna pro vás

 1. Iveta

  Rodiče mi bohužel nečetli,takže já se teď snažím svým dětem vynahradit a čteme.Aktuálně u nás vede O pejskovi a kočičce.

 2. Simona

  Kromě již zmíněných jsem měla ráda Birlibana, O letadelku kaneti a Veverku Zrzecku. Později Annu ze Zeleného domu a Paní Laryfary.

 3. Žanet | Heels and baby powder

  ✨ V Y H L Á Š E N Í ✨ S O U T Ě Ž E ✨
  Hezkou neděli všem zúčastněným. Moc děkuji za zapojení do soutěže o knihu říkanek a děkuji i za vaše tipy na knihy z dětství.

  Šťastné číslo padlo na HANKU S. a tím jí gratuluju k výhře!

  Ostatním přeji hodně štěstí příště, což bude velmi brzy. Zůstaňte nám věrni a mějte hezký týden.

  Vaše Žanet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *