self-care, čas sama pro sebe, třešňové stromy, jaro, nová energie

Proč je důležité, abychom si udělali čas sami na sebe

Téma času pro sebe je v poslední době dost populární. Všude se o něm mluví, ale víte, jaký je jeho skutečný význam? Péče o sebe jde daleko za hranici mani-pedi a masáží. Jde o vědomé činnosti, skrze které získáme novou energii pro všechny úrovně našeho bytí. Je to projev lásky, kterou vyznáváme sami sobě. Taková vnitřní údržba. Čas jen pro nás je životně důležitý, díky němu se nám bude lépe dařit, dá nám prostor na nové nápady a možnost mít od věcí odstup. Ne nadarmo si v letadle nasazujeme kyslíkovou masku jako první. Zdá se to divné, přeci bychom ji logicky raději nasadili dítěti, ale když nepomůžeme v první řadě sobě, pak už nikoho nezachráníme. Vidím to kolem sebe, že pro většinu z nás, zvlášť matek malých dětí, se to jeví jako zbytečný luxus. Máme potřebu dělat něco produktivnějšího a cítíme se provinile, už jen při představě, že bychom nic nedělaly. Jenže právě naopak, udělat si čas pro sebe, je ta nejproduktivnější věc, kterou můžeme udělat.

Na podzim jsem byla neustále unavená a vyčerpaná, tak jsem šla na odběry krve, protože první co člověka napadne, že mu chybí nějaký vitamín. Přišly výsledky a všechno bylo v pohodě. Ovšem reakce doktorky mě docela zaskočila. Prý mám někam zaparkovat dítě a jít se aspoň na půl hodiny projít. Sama a pravidelně. Cože? Hlavou mi pochopitelně hned jelo, že se přece nemůžu jen tak někde promenádovat, pokud to tedy nebude minimálně s kočárkem. Jenže pak mi došlo, že když se budu pořád jen odsouvat na vedlejší kolej, nic se nezmění a bude to pak ještě horší. Evidentně jsem vyhořela.

wellness, self-care, meditace, relaxace, pocit klidu, čas pro sebe
Wellness v hotelu Parentium, Poreč, Chorvatsko

Důležité je dobít baterky včas. Když už meleme z posledního, sebelepší masáž je pak už jen výkřik do tmy. Je potřeba o sebe pečovat pravidelně. Sama se to pořád učím. Není to tak jednoduché. Každý si pod pojmem péče o sebe představí něco jiného. Máme jiný životní styl i preference. Pro někoho je relax, když si napustí vanu a někdo raději vyrazí do fitka. Tak nebo tak, najděte si to, co vás bude bavit a z čeho naberete energii. Dělejte to pro sebe. Jedna z věcí, jak si ten čas užít, je být přítomný v daném okamžiku a dělat jen jednu věc. Nečekujte ve vaně telefon a nevyřizujte maily, zatímco si lakujete nehty.

Přistupujte k tomu pozitivně a hlavně se nenuťte. Je tolik způsobů, jak občerstvit mysl i ducha. Pečovat o sebe můžete na různých úrovních, ať už je to osobní wellness, fyzická aktivita, spánek, meditace nebo budování vztahů. Někdy stačí malá radost, když si koupím kytky, dobře se vyspím, hlídám si pitný režim anebo s klidem odmítnu něco, co mi nic nepřináší.

Naplánujte si schůzku sami se sebou. Dejte si ji do kalendáře a označte jako prioritu číslo 1. Nezapomeňte se doma obklopit jen věcmi, které vám dělají radost. Mějte svoji vlastní oázu klidu. Zbavte se nepotřebností. Bude se vám lépe dýchat a nebude vám tolik věcí odvádět pozornost.

Lesná Spa by L’OCCITANE, Hotel Lesná, Vysoké Tatry

Vzpomeňte si, co jste rádi dělali jako děti. Napište si seznam oblíbených aktivit. Zde je pár tipů k inspiraci.

Kreslení, zpěv, hra na hudební nástroj, vyšívání, pletení, vytváření nástěnky snů a další kreativní činnosti. Psaní deníku, ať už vašim dětem anebo váš osobní. Zahradničení, vaření, pečení, procházky, pobyt v přírodě. Aromaterapie, jóga, meditace, dechové techniky, tanec. Hraní si s dětmi. Pro někoho povinnost, pro jiného útěk z reality. Jen tak být.

Pokud si kladete otázku, kde na to všechno najít čas, tak si vzpomeňte na situace, kdy vám do života vstoupila nějaká nečekaná událost a museli jste celý den něco řešit, telefonovat, lítat. Havárie vody nebo třeba rozchod. Kde se najednou ten čas vzal a jak je možné, že mohlo jít všechno ostatní stranou? O čase rozhodujeme my sami a to skrze naše myšlenky, slova a činy. Nebojujte s ním, nehledejte ho, ale raději si položte otázku, jak chcete žít. Jak se chcete cítit? V momentě, kdy jsem si uvědomila, jak chci opravdu ty dny prožívat, muselo jít logicky spousta věcí stranou. Podívejte se na svůj program, zda je tam dostatek prostoru na to důležité (pro mě je to právě péče o sebe, manželství, Zolinko a společné večeře). Pokud ne a jsou tam věci, které ani dělat nechcete nebo vám nepřináší tu správou energii, začněte je rušit. Zamyslete se, kde všude vám čas uniká, kolik ho trávíte třeba na Instagramu. Opravdu musíte sledovat stovky lidí?

Pokud jste se doteď sami sobě moc nevěnovali, ani nevíte kde začít a myslíte si, že ten čas fakt nemáte, tak vězte, že někdy stačí i zdánlivé maličkosti, jako například ranní sprcha. Je dost rozdíl, jestli do ní vlezete ve stresu, rychle se tam odbydete anebo to pojmete jako ranní spa, uděláte si peeling, pobudete o chvilku déle (když dítě a okolnosti dovolí). Každý nemá možnost chodit pořád do salonu, je fajn hledat možnosti z toho, co je běžné a okolo nás.

Mně osobně dodává energii následujících pár věcí. Doufám, že vás některé z nich inspirují a že si už dáváte dohromady ten váš list.

Jaro, procházky pod rozkvetlou álejí třešňových stromů a sázení květin

Na jaře a na podzim se těším do Obi jako malé dítě do hračkářství a vybírám kytky na naši terasu. Ten pocit, když je konečně teplo, můžu tam sedět a poslouchat štěbetání ptáků. U toho něco plánovat, což je další moje oblíbená činnost a prostě jen tak být, zhluboka se nadechnout, to je nejlepší reset.

Cotswolds, nejkrásnější oblast Anglie, anglický venkov, cotswold stone, dovolená s dětmi
Chipping Campden, Cotswolds, Anglie

Jóga a meditace

Až s věkem jsem se dostala do fáze, kdy dokážu jógu ocenit. Už to pro mě není nudná pomalá tělesná aktivita. Jóga nás učí najít cestu sama k sobě. Nejraději mám yin jógu. Je to taková meditativní cesta k prožití přítomného okamžiku. V klidném rytmu se zaměřuje na pojivovou tkáň a hlubokou relaxaci těla a mysli. Nedávno jsem jela na svůj první jógový pobyt. Rozhodně nebyl poslední, ale příště si prosím něco s hudbou a svíčkami. Přeci jen jsem stále začátečník a zrovna Iyengar jóga mému srdci moc blízká není, ale kamarádka mi zjevně dost fandila. Mosty, stání na hlavě a další pozice, kde máte spodní polovinu těla ve vzduchu, zatím nejsou pro mě. Ocenila jsem relax u bazénu, přečetla kus knihy, dali jsme si dobré jídlo a místní Bistro pod Nebem v Kašperských Horách bylo skvělý.

Masáže, pedikúra, kosmetika a návštěvy kadeřnice

Tohle nemůžu vynechat, protože ačkoliv to nepraktikuji často ani pravidelně, kdo by se nenechal rád rozmazlit, že? Tento měsíc jsem manželovi kupovala dárek v Planet Zen a rovnou si udělala radost i sama sobě a nadělila si voucher na novinku Sakura Balm. Masáž s cukrovým peelingem s vůní japonské třešně.

kožený deník
Milý Zolinko

Čtení, psaní a studium

I tento prostor tady, je pro mě formou péče o sebe. Dostanu se na jinou vlnu, stejně tak, jako když se vzdělávám. Ať už jsou to cizí jazyky nebo věci, které mě aktuálně zajímají. Všechno, co mě posouvá dál, je pro mě osvěžující. Ještě raději mám psaní Zolinkova deníku. Chci se tomu věnovat častěji. Někdy jen stihnu napsat co se dělo a kde jsme byli, ale když píšu pravidelně, zaznamenávám i sebemenší detaily. Například, že si u večeře všiml, jak krásně svítí měsíc anebo jeho nejrůznější průpovídky. Posledně mi chválil svačinu (salát caprese), prý „takovou svačinku jsem ještě nikdy neviděl, maminko, to vypadá úúúúžasně.“ Občas je dost teatrální. Momenálně začínám číst Malé temné lži. Dlouho jsem nečetla nic napínavého.

Obědy nebo večeře s kamarádkami

Je jich sice jako šafránu, ale když už vyrazíme, je to rozhodně čas, který si maximálně užiju. Občas to dokáže nahradit hodinový telefonát. Není nad to, pořádně pokecat. Bez dětí!

Opravdu je velká pravda v tom, že když budeme sami v pohodě, bude v pohodě i okolí. Někdy je to fakt výzva, najít si tu chvilku pro sebe, když se v tom mateřském kolotoči zdá být všechno nějak důležitější, ale já teď na sobě sama cítím, že když si ten čas najdu a vědomě ho prožiju, vrací se mi to v daleko větším objemu energie a dobré nálady. Zkuste to taky. A nezapomeňte si poděkovat za čas, který jste se sebou strávili. To se mi líbí na jógových hodinách, že si na konci takto poděkujeme. Ještě víc si tím uvědomíme to teď a tady.

Co pro vás znamená čas na sebe a jak často se sobě věnujete? Co vás baví a jakou jednu věc byste mohli udělat už dnes? Napište mi, budu se těšit na vaše komentáře. A pokud vás článek inspiroval, budu moc ráda za sdílení.

Mějte se krásně.

Vaše Žanet

 

3 thoughts on “Proč je důležité, abychom si udělali čas sami na sebe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *